Na podium Polacy, Rosjanin i Ukrainiec

1. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie

Nagrody i wyróżnienia I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. W Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej podano wyniki I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

W kategorii pianiści pierwszą nagrodę 20 000 euro otrzymał Rosjanin Paweł Dombrovsky, drugą 10 000 euro i trzecią 5 000 euro Polacy Piotr Pawlak i Mateusz Krzyżowski. Wyróżnienia po 1 500 euro Ukrainiec Iwan Szemczuk, Polacy Tymoteusz Bies i Michał Dziewior.

W kategorii zespołów kameralnych nagrody zgarnęli polscy artyści. Pierwszą 20 000 euro duet Gidaszewska i Łaguniak, dwie drugie po 10 000 euro kwintet Cracow Golden i kwartet Atma. Także wyróżnienia, po 1 500 euro trio Apeiron i dwa duety Novi Piano i Kwaśnikowska i Chrzęszczyk.

Konkurs organizował Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie z Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie. Sfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Podkarpackiego i sponsorzy.

W Rzeszowie konkurowało kilkunastu pianistów i ponad dwadzieścia zespołów kameralnych utworami pięćdziesięciu polskich kompozytorów. Pianistów oceniali Jarosław Drzewiecki, Matti Asikainen, Philippe Giusiano, Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Wera Nosina i Koji Shimoda. Kameralistów Andrzej Tatarski, Gary Guthman, Józef Kolinek, Krzysztof Meyerirena, Irena Poniatowska i Lew Zakopets.

Ideą Moniuszkowskiego Konkursu jest utrwalenie u młodych artystów przekonania o szczególnym znaczeniu muzyki polskiej. Promocja tej części dorobku muzyki polskiej, zapomnianej i mniej obecnej w salach koncertowych i mediach. Spopularyzowanie dzieł na nowo odkrywanych i promowanie muzyków, którzy włączają do swoich repertuarów mniej znane utwory polskich kompozytorów.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 września 2019

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia