Na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej

Słuchowisko o losach kobiet więzionych w czasie II wojny światowej

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych powstaje słuchowisko "Danziger Strasse 13" przygotowywane we współpracy z Radiem Łódź. Jego autorzy przypominają tragiczne losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi w czasie II wojny światowej.

Będzie to kolejny spektakl radiowy przygotowany przez łódzką rozgłośnię i muzeum. Rok temu powstało słuchowisko o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.

Jak poinformował PAP dyrektor programu łódzkiej rozgłośni Marcin Wąsiewicz scenariusz powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej - więźniarki z ul. Gdańskiej. - Są to nie tylko wstrząsające opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełen nadziei tekst o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach - mówi.

Zwraca uwagę, że relacja Barbary Cygańskiej pokazuje także Łódź w czasie okupacji niemieckiej i trudne położenie ludności polskiej. Jest także spojrzeniem na grozę wojny z perspektywy kobiecej.

Autorami scenariusza są Rafał Zięba i Maria Oberman. Słuchowisko wyreżyseruje Mikołaj Szczęsny. Zrealizuje Andrzej Papajak. Za konsultacje historyczną odpowiadać będzie dr Sylwia Wielichowska.

Słuchowisko "Danzigerstrasse 13" jest jednym z kilku przedsięwzięć przygotowywanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi za okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jego premiera przewidziana jest na 1 września w Radiu Łódź. Spektakl radiowy powstaje dzięki środkom pozyskanym z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Jacek Walczak
Kurier PAP
13 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...