Na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej

Słuchowisko o losach kobiet więzionych w czasie II wojny światowej

W łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych powstaje słuchowisko "Danziger Strasse 13" przygotowywane we współpracy z Radiem Łódź. Jego autorzy przypominają tragiczne losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi w czasie II wojny światowej.

Będzie to kolejny spektakl radiowy przygotowany przez łódzką rozgłośnię i muzeum. Rok temu powstało słuchowisko o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.

Jak poinformował PAP dyrektor programu łódzkiej rozgłośni Marcin Wąsiewicz scenariusz powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej - więźniarki z ul. Gdańskiej. - Są to nie tylko wstrząsające opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełen nadziei tekst o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach - mówi.

Zwraca uwagę, że relacja Barbary Cygańskiej pokazuje także Łódź w czasie okupacji niemieckiej i trudne położenie ludności polskiej. Jest także spojrzeniem na grozę wojny z perspektywy kobiecej.

Autorami scenariusza są Rafał Zięba i Maria Oberman. Słuchowisko wyreżyseruje Mikołaj Szczęsny. Zrealizuje Andrzej Papajak. Za konsultacje historyczną odpowiadać będzie dr Sylwia Wielichowska.

Słuchowisko "Danzigerstrasse 13" jest jednym z kilku przedsięwzięć przygotowywanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi za okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jego premiera przewidziana jest na 1 września w Radiu Łódź. Spektakl radiowy powstaje dzięki środkom pozyskanym z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Jacek Walczak
Kurier PAP
13 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia