Na przekór nieubłaganemu losowi

"Przemiany" - reż. Adolf Weltschek - Teatr Groteska w Krakowie

Zbliża się pierwszy pokaz spektaklu "Przemiany" - wyjątkowego przedstawienia łączącego elementy teatru plastycznego oraz teatru tańca. W piątek, 13 czerwca o godz. 19:00, oraz w sobotę, 15 czerwca o godz. 19:00, na scenie Teatru Groteska wystąpią najbardziej znani i utalentowani tancerze młodego pokolenia. Oficjalna premiera "Przemian" odbędzie się 26 września.

"Przemiany" to niezwykle barwny i dynamiczny spektakl zrealizowany w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca. Opowiada on o procesie nieustannego odradzania się życia i o człowieku bezustannie poszukującym harmonii i szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi. W "Przemianach" esencja życia sprowadza się do najprostszych działań i gestów, codziennych rytuałów, które zwyciężają nad siłami destrukcji. Życie wciąż trwa i rodzi się na nowo nie poddając się chaosowi i zniszczeniu.

Narracja przedstawienia oparta została na archetypicznych postaciach Kobiety i Mężczyzny. Obecność żeńskiego i męskiego, nocy i dnia, jin i jang służy opowieści o sile dopełniających się przeciwieństw. Twórcy przedstawienia poddają analizie etos mężczyzny zdobywcy i kobiety opiekunki domowego ogniska. Postaci głównych bohaterów i ich indywidualne zmagania z procesami rozpadu i rozkładu czynią tę opowieść bliską doświadczeniu każdego z nas. Oto bowiem bohaterowie w naszym imieniu podejmują trud zwycięskiej walki z przeciwnościami losu. Pokazują, że kruche życie jest czymś niezwykle pięknym i ekscytującym, i będąc kruchym jest jednocześnie twarde jak skała.

Adolf Weltschek i Małgorzata Zwolińska twórczy tandem znany m.in. z realizacji przedstawienia "Hommage Chagall" - wielokrotnie nagradzanego i wystawianego w wielu krajach Europy spektaklu - zdecydowali się wzbogacić środki wyrazowe typowe dla teatru plastycznego o wachlarz możliwości, jakie niesie ze sobą taniec współczesny. Do współpracy zaprosili wybitną brytyjską choreografkę Caroline Finn i dziewięciu niezwykle uzdolnionych, polskich tancerzy.

Caroline Finn jest absolwentką prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku. Jako tancerka występowała w Ballett Theater München (Niemcy), Ballet Preljocaj (Francja) i Compagnie Carolyn Carlson (Francja). Jako choreografka współpracowała z wieloma teatrami i festiwalami na całym świecie. W 2013 znalazła się w trójce laureatów prestiżowej nagrody New Adventures Choreographer Award i w nagrodę stworzy nowy projekt dla znanego Phoenix Dance Theater w Anglii w 2015 roku. Caroline jest także członkiem Tanztendenz München. Każdy z występujących w spektaklu tancerzy także może się pochwalić bogatym dorobkiem artystycznym i licznymi nagrodami. Szerokiej publiczności znani są zapewne zwycięzca 6. edycji "You Can Dance" Dominik Olechowski i finalistka tego konkursu Masza Tryputsen.

W rezultacie tego spotkania powstał spektakl teatru formy o wyjątkowej urodzie i niespotykanej sile wyrazu. Wzajemnie dopełniają się tu różnorodne środki ekspresji: scenografia, kostium, światło, projekcje multimedialne, muzyka i w końcu ekspresyjny ruch znakomitych Tancerzy. Wszystkie one służą tej samej opowieści, wszystkie oddziaływają na zmysły i na emocje widza. Kostium i przestrzeń definiują ruch, ruch definiuje przestrzeń i kostium, jedno prowadzi i inspiruje drugie. Siedemnaście obrazów, siedemnaście sytuacji scenicznych - atrakcyjne rozwiązania formalne łączą się z konkretnymi sensami. W tym przedstawieniu historia opowiadana jest bez słów, a jej przebieg wyłania się z obrazów. Daje to widzom szerokie pole interpretacji.

W spektaklu obecne są liczne odniesienia do dziejów i kultury europejskiej, oprócz nawiązań do malarstwa znajdziemy odwołania do mitu o Orfeuszu i Eurydyce, mitu arkadyjskiego i szekspirowskiego koła historii."Przemiany" wpisują się także w bogatą tradycję polskiego teatru formy, nawiązując do przedstawień takich artystów jak: Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Jerzy Grotowski czy Leszek Mądzik. Odwołują się także do twórczości światowych artystów teatru wizualnego prezentowanych w Krakowie m.in. podczas dwóch ostatnich edycji festiwalu Materia Prima. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, którego organizatorem jest Teatr Groteska.

Ta propozycja uczestniczenia w równoległym obok teatru dramatycznego, a przecież równie bogatym teatrze formy, będzie dla krakowskiej widowni wyjątkowym spotkaniem ze sztuką teatru i Artystami na najwyższym, międzynarodowym poziomie.

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...