Na spektakl do Sztygarki

9. Chorzowski Teatr Ogrodowy

Wczoraj w chorzowskiej Sztygarce miała miejsce konferencja prasowa 9. Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, który zaplanowano między 24 lipca a 30 sierpnia. Podtytuł tegorocznej edycji przeglądu brzmi „Wśród przyjaciół", co - jak wyjaśnił naczelny ogrodnik i pomysłodawca wydarzenia Sergiusz Brożek - oznacza, że artyści, którzy wystąpią na scenie w Magazynie Ciekłego Powietrza, pojawiali się na niej już w latach wcześniejszych i zdążyli zaprzyjaźnić się z chorzowską publicznością.

Festiwal zainauguruje jednak nie spektakl, a koncert. W piątek 24 lipca o godz. 21 odbędzie się „Zegarmistrzowi światła – koncert podwójny", czyli występ Tadeusz Woźniak Projekt oraz Piotra Woźniaka z płytą. Tydzień później 30 lipca na scenie pojawi się Teatr Montownia z Warszawy ze spektaklem „Depresja komika" w reżyserii Michała Walczaka. W spektaklu wystąpią znakomici aktorzy Rafał Rutkowski i Adam Woronowicz.

Następnie 7 sierpnia swój monodram „ Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalneg"o przedstawi Jan Peszek. W kolejny piątek 14 sierpnia nie odbędzie się natomiast spektakl Teatru Powszechnego i Teatru Tu i Teraz „Jakobi i Leidental". Zamiast niego tego dnia Teatr Nowy z Krakowa zaprezentuje „Grigę" w reżyserii Piotra Siekluckiego. Do Chorzowa zawitają jeszcze świetni aktorzy ze Stowarzyszenia Teatralnego Badów oraz z Teatru Ludowego w Krakowie.

Jak zaznaczył naczelny ogrodnik, spektakle wystawiane podczas tegorocznej edycji Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, nie były do tej pory prezentowane na Śląsku.

Oferta dziewiątej edycji festiwalu skierowana jest także dla dzieci. Podczas Chorzowskiego Teatrzyku Ogródkowego odbędzie szereg wydarzeń dla najmłodszych m.in. Teatr Conieco z Białegostoku, który przedstawi spektakl „Kolorowe wiersze" czy Teatr Gry i Ludzie z Katowic z przedstawieniem „Szewczyk Dratewka". A 15 sierpnia w ramach DZIECINADY Divadlo PIKI przedstawi „Psa Przytulaka". Tego dnia odbędą się - również dla najmłodszych - warsztaty teatralne, plastyczne oraz konkursy.

Tegorocznemu Chorzowskiemu Teatrowi Ogrodowemu towarzyszyć będzie III Chorzowska Noc Filmowa (1 sierpnia), w ramach której zaprezentowane zostaną filmy „Guzikowcy" i „Krwawy teatr". Na zakończenie przeglądu 28 sierpnia pod wieżą Szybu Prezydent widzowie zobaczą plenerowy spektakl „Golem Godula" w wykonaniu aktorów Teatru HoM.

Budżet Chorzowskiego Teatru Ogrodowego wyniósł 150 tyś. zł., a impreza została dofinansowana przez miasto Chorzów, co pozwoliło organizatorom na obniżenie cen biletów spektaklów dla dorosłych, bezpłatny wstęp na wydarzenia dla dzieci i darmową Noc Filmową.

 

Edyta Kosik
dla Dzienika Teatralnego
21 lipca 2015

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia