Na Spotkaniach górna półka, ale ceny przystępniejsze

54. Kaliskie Spotkania Teatralne

W maju odbędzie się w Kaliszu najstarszy w Polsce Festiwal Sztuki Aktorskiej. Jak zapowiada Igor Michalski, szef kaliskiej sceny, w grodzie nad Prosną będzie można zobaczyć spektakle z górnej półki.

54. Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się w dniach od 10 do 17 maja. Organizatorzy zapowiadają, że pozostają wierni formule Festiwalu Sztuki Aktorskiej, jaką przyjęto w 1985 roku. Zgodnie z nią na festiwal zapraszane są najwybitniejsze przedstawienia ostatnich sezonów, które wyróżniają się kreacjami aktorskimi, a jury przyznaje Grand Prix oraz nagrody aktorskie za główne role, a także nagrodę ZASP za rolę drugoplanową oraz nagrody za debiut i grę zespołową. Przedstawienia prezentowane będą na dwóch scenach Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Jak zapowiada Igor Michalski, szef kaliskiej sceny, w grodzie nad Prosną będzie można zobaczyć spektakle z górnej półki. Na tegoroczną edycję KST ma się złożyć siedem spektakli konkursowych. Nie zabraknie jednak wydarzeń towarzyszących, w tym spektakli pozakonkursowych. Imprezę zainauguruje "Kupiec wenecki" wyreżyserowany przez Adama Nalepę, a w wykonaniu kaliskiego teatru. Kaliszanie pokażą w konkursie również spektakl "Versus" w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Z kolei Narodowy Teatr Stary z Krakowa przyjedzie do Kalisza z przedstawieniem "Bitwa warszawska 1920" w reżyserii Moniki Strzępki z udziałem m.in. Krzysztofa Globisza. Teatr Śląski z Katowic pokaże "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza, w reżyserii Roberta Talarczyka. Warszawski Teatr "Studio" podda ocenie "Dwoje biednych Rumunów, mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej. Do Kalisza zawita też gdański Teatr "Wybrzeże", który pokaże "Płatonowa" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Ostatnią propozycją jest przedstawienie "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina, które zaprezentuje Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc. Organizatorzy KST zapowiadają, że w tym roku ceny biletów mają być przystępniejsze.

(-)
Ziemia Kaliska
20 marca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia