Na tropie boskich i hagiograficznych motywów

7. Sopot Non-Fiction - 25 sierpnia - 1 września 2018

29 sierpnia o 19 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie Polski Teatr Tańca zaprezentuje "No more tears" w reżyserii Iwo Vedrala, choreografią Krystyny "Lamy" Szydłowskiej i muzyką Dawida Dąbrowskiego.


Spektakl tropiący motywy boskie i hagiograficzne, a jednocześnie mocno osadzony w polskiej historii doby demokratycznej transformacji i biografii jednej z najbogatszych kobiet świata, Barbary Piaseckiej - Johnson, zobaczymy w ramach VII Festiwalu Teatru Dokumentalnego Non - Fiction 2018.

Autorska koncepcja spektaklu "No more tears" zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. "Wieczór boski" na realizację premiery w ramach Roku Bogów 2018, którego organizatorem był Polski Teatr Tańca. O swojej pracy tak pisał reżyser Iwo Vedral:

No More Tears - obiecywała reklama szamponu na początku lat 90-ych. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej - Johnson, właścicielki koncernu, przybywającej do Polski w czerwcu 1989 roku dawał nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

Barbara - Polka z ujmującym uśmiechem, typowo polskim lub całkowicie amerykańskim, imigrantka, służąca w domu milionerów, wreszcie jedna z najbogatszych kobiet świata, wdowa po potentacie w branży farmaceutycznej, starszym od niej o ponad czterdzieści lat Sewardzie Johnsonie, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności.

Kiedy w czerwcu 1989 przybywa do Gdańska własnym samolotem w powietrzu unosi się klimat oczekiwania, przeczucie nadchodzącej zmiany, rozbudzona religijna tęsknota: Leżę na łące pośród koniczyny. Koniczyna jest czterolistna. Jestem głodna, jak cała nasza rodzina. I wtedy słyszę głosy, które mówią, że powinnam wyruszyć w świat i kupić wielkie dzieła sztuki, aby próbować pomóc zniewolonej Polsce. (B. Piasecka-Johnson).

___

VII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to unikalny przegląd spektakli reprezentujących nurt teatru dokumentalnego. Elementem programu jest rezydencja artystyczna, podczas której reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Projekt realizowany ze środków Gminy Miasta Sopot.

(-)
Materiał organizatora
29 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...