Na tym festiwalu lalki są najważniejsze

3. AnimArt Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największe i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, poświęcone kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 września – 5 października 2017 roku.

Animacja to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość, to dziedzina, która w dobie cyfryzacji i mediów staje się zagrożona odejściem w zapomnienie. Misją festiwalu AnimArt jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym.

W tym roku siedem festiwalowych dni wypełnią widowiska plenerowe w przestrzeniach miejskich, pokazy mistrzowskie, spektakle konkursowe, projekcje lalkowych filmów animowanych, panele dyskusyjne, spotkania z wybitnymi gośćmi, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz ANIMARKT – wydarzenie dla profesjonalistów z branży filmowej. – Naszą ambicją jest pokazanie widzom różnych obliczy tradycyjnej sztuki lalkarskiej w teatralnym i filmowym wcieleniu, która ma wiele do zaoferowania zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sztuki, w której lalki mogą bawić i wzruszać, ale też wyśmiewać, przerażać i skłaniać do refleksji – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka sekcji filmowej festiwalu.

Przed widzami zaprezentują się artyści z wielu krajów, m.in. Włoch, Chile, Izraela i Polski, a na ekranie zostaną pokazane filmy animowane z całego świata. W części teatralnej zobaczymy m.in. po raz pierwszy w Polsce – międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Ashes" dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe'a Genty oraz rewelacyjną lalkową wersję „Mahabharaty" hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust. Filmowa część festiwalu będzie z kolei okazją do obejrzenia najnowszych europejskich filmów lalkowych nagrodzonych na prestiżowym festiwalu w Annecy (Francja) i szansą na rozmowę z uznanymi w świecie, a tworzącymi w Polsce, reżyserkami Darią Kopiec i Birute Sodeikaite.

Na Rynku łódzkiej Manufaktury w weekend 30 września – 1 października stanie festiwalowe miasteczko animacji, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki.

– Chcemy, aby nasz festiwal był nie tylko pokazem osiągnięć animacji, ale także aby poszukiwał takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki – film i teatr, przenikają się, czerpiąc z dokonań i rozwiązań technicznych tej drugiej dziedziny. Wierzymy, że taka konfrontacja i poszukiwanie wspólnych płaszczyzn twórczych czyni AnimArt wydarzeniem interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także Europy – mówi Waldemar Wolański, dyrektor artystyczny festiwalu.

Udział we wszystkich filmowych wydarzeniach festiwalu oraz teatralnych spektaklach plenerowych będzie bezpłatny. Organizatorami festiwalu AnimArt są łódzki Teatr Lalek Arlekin oraz MOMAKIN. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia już wkrótce będzie można znaleźć na stronie: www.animart.pl oraz www.facebook.com/FestiwalAnimart.

Dodatkowych informacji udzielają:

część teatralna festiwalu:
Ewa Kwiecińska-Kotwasińska
media@animart.pl, kom. 601 579 348

część filmowa festiwalu:
Iwona Buchcic
media@animart.pl, kom. 502 598 925

(-)
Materiał organizatora
6 lipca 2017

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia