Na Walentynki

"Romeo i Julia" - reż. Henryk Adamek - Teatr Wóz Tespisa w Katowicach

W Dniu Zakochanych – 14 lutego na deskach Małej Sceny Teatru Rozrywki w Chorzowie odbędzie się pokaz premierowy spektaklu „Romeo i Julia". Będzie to kolejna odsłona nowatorskiego projektu teatralnego Stowarzyszenia Teatralnego Tespis - „Baśnie Pana Szekspira". Z okazji zbliżającej się premiery 4 lutego odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców przedstawienia. W spotkaniu udział wzięli Ryszard Klimczak – pomysłodawca przedsięwzięcia, Henryk Adamek – twórca adaptacji i reżyser spektaklu oraz aktorzy - Wiesław Kupczak i Jakub Margosiak, który wcieli się w tytułowego Romea.

- Przedstawienie będzie rodzajem eksperymentu scenicznego, polegającego na stworzeniu atrakcyjnej pod względem języka i formy opowieści dla współczesnej młodzieży. W naszej realizacji zrezygnowaliśmy z większości wątków pobocznych, tak by pod lupą znalazła się dwójka tytułowych bohaterów. Mam nadzieję, że uda nam się wciągnąć widza w emocjonalno-intelektualną zabawę konstruowania własnej interpretacji „Romeo i Julii". Tym bardziej, że przy pomocy tekstu Szekspira chcemy opowiedzieć również o tym, jak relacje zwaśnionych rodów mogłyby wyglądać w dzisiejszej rzeczywistości – wyjaśniał Henryk Adamek, reżyser spektaklu.

Realizatorzy przedstawienia zastosowali kilka nieszablonowych rozwiązań. Usunęli np. niektórych drugoplanowych bohaterów, pojawiających się na kartach szekspirowskiego dramatu. Wiadomo, że na scenie oprócz Romea i Julii, pojawią się: Benvol – serdeczny przyjaciel Romea, który przyjmie rolę narratora, Marta – opiekunka Julii, ojciec Laurenty, który w związku młodych dostrzeże okazję do pogodzenia zwaśnionych rodów oraz książę Werony i ojciec dziewczyny. Pozostałe „wykreślone" postacie mimo to obecne będą w inscenizacji w... animacjach wyświetlanych na muralach, stanowiących część scenografii.

Warto wspomnieć jeszcze, że w kilka postaci wcieli się jeden aktor: Wiesław Kupczak, na co dzień związany z Teatrem Śląskim w Katowicach:
- Będzie to nie lada zadanie aktorskie. Jednak im bardziej analizuję bohaterów, których przyjdzie mi zagrać, tym bardziej dostrzegam w nich pewne podobieństwa.

Ostateczny kształt przedstawienia, które adresowane jest przede wszystkim do ludzi młodych w wieku od 10 do 17 lat, będzie można zobaczyć 14 i 15 lutego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

„Romeo i Julia" jest drugą – po „Burzy" - produkcją realizowaną w ramach projektu „Baśnie Pana Szekspira" Stowarzyszenia Teatralnego Tespis. Celem przedsięwzięcia jest produkcja spektakli dla dzieci powstałych w oparciu o adaptacje sztuk Williama Szekspira i dotarcie z nimi do miejscowości, w których dostęp do teatru jest utrudniony. Priorytetem realizatorów projektu jest prezentacja spektakli teatralnych najmłodszym widzom, dla których udział w takim przedsięwzięciu może mieć szczególne znaczenie wyznaczające dalszą drogę uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze. Okazją do realizacji projektu są też przypadające na lata 2014/2016 uroczystości: obchody w 2014 roku 450. rocznicy urodzin i w 2016 roku 400. rocznicy śmierci tego największego dramaturga wszechczasów.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Śląskiego i Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Stowarzyszenie Teatralne Tespis
„Baśnie Pana Szekspira"
„Romeo i Julia"
Adaptacja i reżyseria: Henryk Adamek
Scenografia: Damian Banasz
Muzyka: Rafał Smoleń
Występują: Katarzyna Błaszczyńska, Violetta Smolińska, Wiesław Kupczak, Jakub Margosiak, Damian Strzała
Premiera: 14 lutego 2015 r.

Łukasz Karkoszka
Dziennik Teatralny Katowice
5 lutego 2015
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia