Na Warmii i w poblizu Olsztyna

Goście Wioski Teatralnej

Teatr Węgajty w lipcu staje się na tydzień centrum teatrów alternatywnych, do którego młodzi ludzie z Europy i całej Polski przyjeżdżają podładować akumulatory. Dbajmy o kruchy świat artystów z Maszewa, Dzierzgonia i Węgajt.

Maszewo to kilkutysięczne miasteczko wielkości naszych Jezioran, położone dwadzieścia kilometrów od Szczecina. Chlubą Maszewa jest Teatr Krzyk, który od piętnastu lat prowadzi tam Marek Kościółek. Teatr od dziesięciu lat działa jako niezależne stowarzyszenie. Miałem okazję obejrzeć ich spektakl "To face"[na zdjęciu]. Para młodych aktorów: Lena Witkowska i Mateusz Zadała. Opowiadają o uczuciach.

Powrót do źródeł teatru. Poprzez taniec, stepowanie, śpiew, grę na gitarach, w tym smyczkiem. Są gwałtowni i tkliwi. Sprawni fizycznie jak cyrkowcy, ich ekwilibrystyka jest na granicy ryzyka, widz boi się, czy nie pospadają z rozchybotanych pudeł... Widzowie są wzruszeni, warto na taki spektakl czekać cały rok.

To działo się podczas tegorocznej Wioski Teatralnej. Na Warmii, w Węgajtach, w pobliżu Olsztyna, gdzie od trzydziestu pięciu lat prowadzą działalność teatralną i edukacyjną Mute i Wacek Sobaszkowie. W ponadpięciotysięcznym Dzierzgoniu niedaleko Sztumu istnieje Teatr 3.5. Podczas festiwalu Wioska Teatralna na drodze do wsi Godki prezentowali przedstawienie "Sztetl-Welt", czyli "Miasteczko-Świat". Spektakl bez słów, który wyreżyserował Marek Kurkiewicz, jest symboliczną opowieścią o świecie wojny i ucieczce z niego.

Działalność teatrów alternatywnych w niewielkim Maszewie i Dzierzgoniu dowodzi, jak dużo ważnego w kulturze dzieje się w Polsce lokalnej. Teatr Węgajty w lipcu staje się na tydzień jej centrum, do którego młodzi ludzie z Europy i całej Polski przyjeżdżają podładować akumulatory. Dbajmy o kruchy świat artystów z Maszewa, Dzierzgonia i Węgajt.

Marek Barańsk
Gazeta Olsztyńska
29 lipca 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Gilliamesque
Wydawnictwo Planeta
Terry Gilliam

Trailer tygodnia