Na widzów czekają kolejne tytuły

28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatru Powszechnego. Kolejne spektakle


Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w piątek i sobotę, l i 2 kwietnia, od godz. 19.15, będzie można zobaczyć spektakl „Odlot" Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Tym przedstawieniem Anna Augustynowicz symbolicznie żegna się ze stanowiskiem dyrektorki szczecińskiego „Współczesnego", które zajmowała przez trzydzieści lat.

Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Jak podkreślają realizatorzy, tytułowy „Odlot" nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha - po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat. Występują m.in. Irena Jun, Grażyna Madej, Bogusław Kierc, Nikodem Księżak, Wiesław Orłowski.

W poniedziałek 4 kwietnia zaś, od godz. 19 na Dużej Scenie „Powszechnego" pokazany zostanie „Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego - spektakl krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa (koprodukcja z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim / Solidarity of Arts, Studio teatrgaleria i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach).

Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi dziennikarskie śledztwo dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia, a Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę. W obsadzie m.in. Anna Paruszyńska-Czacka, Aleksandra Przybył, Marta Zięba, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Daniel Dobosz, Dominik Stroka, Artur Święs oraz Jerzy Trela.

Dariusz Pawłowski
Kocham Łódź
2 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia