Na zapleczu teatru

"Noc trybad" - reż. Krzysztof Kuliński - PWST we Wrocławiu

Słowo trybada - lesbijka - pochodzi od francuskiego słowa tribade. Akcja "Nocy trybad" Pera Olova Enquista, która będzie dyplomem studentów IV wrocławskiej szkoły teatralnej, dzieje się w roku 1889 na zapleczu teatru Dagmara w Kopenhadze.

August Strindberg przychodzi na próbę swojej sztuki "Silniejsza", w której gra nowo mianowana dyrektorka teatru, prywatnie jego żona, Siri von Essen. Małżeństwo przeżywa poważne kłopoty...

Polska prapremiera "Nocy trybad" odbyła się w Teatrze im. Jaracza w Łodzi we wrześniu 1976 roku. Największy rozgłos zdobyła warszawska premiera (1977) w Teatrze Powszechnym, w której Strindberga grał Wojciech Pszoniak, jego żonę Ewa Dałkowska, a jej kochankę Anna Seniuk. Na Dolnym Śląsku sztukę Enquista wystawił tylko Wrocławski Teatr Współczesny w roku 1991.

Dyplomowe przedstawienie wyreżyserował prof. Krzysztof Kuliński, a autorką scenografii jest Bajka Tworek. W tym spektaklu na zmianę Strindberga będą grali Paweł Parczewski i Mateusz Baran, jego żonę Siri von Essen - Agnieszka Prze-strzelska i Agata Obłąkowska-Woubishet, jej przyjaciółkę Karolinę Marię David - Anita Balcerzak i Jolanta Solarz, a Viggo Schiwego zagra Łukasz Kucharzewski.

Premiera w poniedziałek o godz. 19 w sali 205 Teatru Polskiego (wejście od ul. Bogusławskiego przez portiernię). Następne spektakle 27 i 28.10, bilety: 15-20 zł.

Krzysztof Kucharski
POLSKA Gazeta Wrocławska
26 października 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...