Nadchodząca premiera

"Żyd" - reż. Witold Mazurkiewicz - Kompania Teatr Lublin

Spektakl trafia w sedno naszych narodowych uprzedzeń, konfrontuje różne poglądy i postawy, łącznie z kołtuńsko-antysemicką, prowadzącą w głąb najnowszej historii Polski. Stanowi także istotny głos w dyskusji o przygotowaniu szkoły i nauczycieli do społecznej edukacji.

Akcja spektaklu toczy się w środowisku nauczycielskim małej prowincjonalnej szkoły. Jej dyrektor chce ugościć z honorami niejakiego Mojżesza Wassersteina, licząc w zamian na finansowe wsparcie placówki. Warunkiem pomocy jest nadanie szkole imienia ojca darczyńcy – Mosze Wassersztajna. W pokoju nauczycielskim wybucha gorąca dyskusja, w której przewijają się współczesne stereotypy na temat Żydów, rodzące zabawne dylematy, ale też wzajemne oskarżenia. Dla niektórych – zarówno w spektaklu jak i rzeczywistości – stanowią gorzką pigułkę do przełknięcia.

Dlaczego historia naszej wspólnej egzystencji do dziś budzi tak skrajne emocje? Czy jesteśmy gotowi w sposób prawdziwy, bez przekłamań sprostać wyzwaniom rzucanym przez dociekliwe i jednocześnie bardziej tolerancyjne młode pokolenie? „Żyd" Witolda Mazurkiewicza skłania do refleksji, weryfikacji funkcjonujących stereotypów oraz stanowi ważną lekcję historii w mądrze wyważonej formie.

Sala Widowiskowa
bilety: I miejsca 20/30 zł; II miejsca 15/25 zł; grupowe: 15 zł
Kasa Biletowa czynna: pon.-pt. godz. 10.00-19.00 i na 1 godz. przed spektaklem
tel.: 81 466 61 40

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...