Nagroda Debiut TR 2023 przyznana

13. Forum Młodej Reżyserii - Kraków: 16-20. 11. 2023 r.

Podczas tegorocznego 13. Forum Młodej Reżyserii po raz dziewiąty została przyznana nagroda Debiut TR. Prace kandydatów i kandydatek oceniał Zespół programowy TR Warszawa: Paweł Kulka, Justyna Lipko-Konieczna oraz Anka Herbut.

Nagrodę TR Warszawa wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał Krzysztof Zygucki, student III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Nagroda została przyznana za:
- odważny koncept spektaklu „HA HA HA" pozwalający szukać tego, co wzmacniające w sytuacjach które wydają się beznadziejne;
- uważną i energetyzującą reżyserię czytania performatywnego tekstu Klaudii Gębskiej „Maria Zosia Ania Frania, służąca nie jest do gadania!";
- wrażliwość klasową i pracę z archeologią niewolnictwa w tekście „CHAM KORPOMAN".

W ramach tegorocznego Forum Młodej Reżyserii w Krakowie zespół programowy TR Warszawa przyznał także wyróżnienie w postaci rezydencji artystycznej dla Eugenii Balakirevej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, autorki spektaklu „Praca z aktorem. Proces" i tekstu „Trzy sceny wylosowanego życia, ale kogo w sumie to obchodzi".

Nagroda Debiut TR
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Linii nowych talentów. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym.

Premiery Debiutu TR
„Puppenhaus. Kuracja", reż. Jędrzej Piaskowski, premiera 6 kwietnia 2017
„Chinka", reż. Klaudia Hartung-Wójciak, premiera 29 czerwca 2018
„Woyzeck", reż. Grzegorz Jaremko, premiera 10 maja 2019
„STREAM", reż. Katarzyna Minkowska, premiera 2 października 2020
„Serce", reż. Wiktor Bagiński, premiera 5 marca 2021
„Tom na wsi", reż. Wojtek Rodak, premiera 25 kwietnia 2022
„Sweet & romantic", reż. Wera Makowskx i Jakub Zalasa, premiera 23 lutego 2023
„Miasto kobiet", reż. Emma Hütt, premiera 20 października 2023

Linia nowych talentów
Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne debiutujących twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek.

Eliza Łukomska
Materiał TR Warszawa
20 listopada 2023

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia