Nagroda dla Janusza Gajosa!

Nagrodę Gustawa, ZASP przyznał w tym roku Januszowi Gajosowi

Po raz kolejny Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie przyznało Gustawa, swoją najważniejszą nagrodę za zasługi dla środowiska teatralnego i promocję polskiej kultury, której nazwa upamiętnia wybitną postać świata sztuki: Gustawa Holoubka – aktora, reżysera, pedagoga, społecznika i komentatora polskiej sceny publicznej.

Kapituła przyznała w 2021 roku tę nagrodę Januszowi Gajosowi: wybitnemu aktorowi; profesorowi sztuk teatralnych, doktorowi honoris causa łódzkiej Szkoły Filmowej.

Artysta uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, wspaniały pedagog i fotograf. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym nagród publiczności oraz odznaczeń. Zaskarbił sobie sympatię widzów wspaniałymi kreacjami aktorskimi, empatią i nietuzinkowym poczuciem humoru. Zagrał w ponad 80 filmach.

Za rolę cynicznego prokuratora, który dostaje szansę skomunikowania się z duchem zmarłej żony w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało" Gajos otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W marcu 2016 roku Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia. W tym samym roku, jako pierwszy aktor w historii uczelni, Janusz Gajos został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

(-)
Biuletyn Informacyjny ZASP
23 grudnia 2021
Portrety
Janusz Gajos

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...