Nagrody

26. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

W sobotę (11.05) wieczorem zakończył się 26. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu. Jurorzy przyznali dwie główne równorzędne nagrody przedstawieniom "Najmniejszy bal świata" Teatru Baj Pomorski z Torunia, a także spektaklowi "Złoty klucz" Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej. - Nie dało się tego rozerwać - trzeba było zestawić sztukę na wskroś współczesną z przedstawieniem zanurzonym pięknie w tradycji - uzasadnia werdykt Piotr Cieplak, przewodniczący jury.

- Uznaliśmy, że dwa przedstawienia są główne i najważniejsze. Z upodobaniem podkreślam, że to są dwa przedstawienia skrajnie od siebie odmienne. Werdykt jury oznacza, że nie ma jednego sposobu na robienie teatru i myślenie o nim, tylko jest ich bardzo wiele – zaznacza przewodniczący jury.

- Teatr powinien mówić o wartościach, które są ważne i takie właśnie jest nasze przedstawienie - cieszy się z nagrody dyrektorka Teatru Banialuka Lucyna Kozień. - Ryzyko się opłaca, odwaga się opłaca i trzeba szukać. Wracam do Bielska szczęśliwa z pięcioma nagrodami. Przyznaję, że ten festiwal jest szczególny.

Jurorzy wyróżnili również przedstawienie "Pokolorowanki" Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi. Wśród nagród za reżyserię wyróżniono Magdalenę Miklasz i Pawła Aignera. Nagrody aktorskie powędrowały do Dominiki Miękus, Heleny Sujeckiej, Katarzyny Pohl, Ryszarda Sypniewskiego, a także Pawła Aignera.

Tomasz Zacharewicz
Radio Opole
13 maja 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia