Nagrody

Don Kichot i Arete - Polskie Radio Program 1 i Teatr Polskiego Radia

14 września Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia już po raz czwarty wręczyły wyróżnienia dla debiutujących na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia aktorów i reżyserów. Tegorocznym laureatem nagrody Don Kichot został Adam Wojtyszko, natomiast Arete trafiła do dwojga młodych aktorów – Anny Rokity i Michała Kościuka.

Adam Wojtyszko został uhonorowany za reżyserię słuchowiska „Dwudram" wg scenariusza napisanego wspólnie z Anetą Wróbel-Wojtyszko. Laureat nagrody jest reżyserem teatralnym, telewizyjnym, filmowym i scenarzystą. Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim w Warszawie oraz stołecznym Teatrem na Woli.

W tym roku Teatr Polskiego Radia i Radiowa Jedynka wyróżniły nagrodą Arete aż dwie osoby – Annę Rokitę i Michała Kościuka, za role Karli i Helvera wykreowane w słuchowisku „Noc Helvera" Ingmara Villqista. Anna Rokita od początku swojej kariery związana jest z krakowskim Teatrem Bagatela. Debiutowała na tejże scenie już na drugim roku studiów rolą Laury w „Szklanej menażerii" T. Williamsa. Michał Kościuk występuje w tym samym teatrze, gdzie stworzył kilkanaście ciekawych ról, m.in.: Drużby w „Weselu" wg. A. Czechowa, Cassia w „Othellu" W. Shakespeare'a czy Ronniego w „Oknie na parlament" R. Cooneya.

Nagrody dla aktorów i reżyserów, debiutujących w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia emitowanych na antenie Radiowej Jedynki, przyznawane są od 2010 roku. Don Kichot (za reżyserię) ma formę rzeźby wykonanej w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. Arete – nagroda dla debiutującego aktora, to „Maska Kobiety" wykonana przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki, Ingmar Villqist i Agnieszka Lipiec-Wróblewska oraz aktorki: Olena Leonenko, Natalia Sikora i Anna Czartoryska.

 

Magdalena Buczek
Polskie Radio
16 września 2013

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia