Nagrody kulturalne marszałka województwa przyznane.

Nagrody Kulturalne i Złoty Dukat

Działaczy lubuskiej kultury nagrodzono też Złotymi Dukatami

20 grudnia 2019 r. Uroczystość wręczenia Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego oraz nagród za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski.

Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa Lubuskiego oraz nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski przyznane zostały podczas sesji sejmiku w piątek, 20 grudnia.

NAGRODY KULTURALNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Nagrody indywidualne:

1.Zdzisław Bazylewicz – obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale grafiki w Katowicach. Autor rzeźby po stronie niemieckiej i polskiej na moście granicznym w Gubinku oraz opracowania graficznego herbu województwa lubuskiego.
Wysokość nagrody: 4.500 zł brutto.

2. Roland Ulrich Hellmann - fotograf, autor książek, działacz społeczno-kulturalny. Wydawca wielu publikacji dwujęzycznych niemiecko – polskich. Pomysłodawca, wykonawca i redaktor społeczno-kulturalnego programu telewizyjnego o problemach na niemiecko-polskim pograniczu. Zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.
Wysokość nagrody: 4.500 zł brutto.

3. Mateusz Michał Makuch - laureat nagród w wielu konkursach skrzypcowych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Dwukrotny finalista krajowych edycji Konkursów Eurowizji dla instrumentalistów wykonujących muzykę klasyczną, otrzymał także Nagrodę Publiczności TVP Kultura.
Wysokość nagrody: 4.500 zł brutto.

4. Ernest Nita - Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Współtwórca Teatru Zakład Krawiecki we Wrocławiu. Aktor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, w którym zbudował role w ponad 30 spektaklach. Laureat wielu znaczących nagród teatralnych, m.in. Leonów dla najpopularniejszego aktora.
Wysokość nagrody: 4.500 zł brutto.

Nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu ZŁOTY DUKAT LUBUSKI otrzymali:

Nagrody indywidualne
1. Patrycja Stanisława Sowińska - nauczyciel i reżyser teatralny. Realizuje autorskie scenariusze zajęć. Autorka programu "W świecie teatru", który zakłada rozszerzenie materiału szkolnego o elementy wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki teatralnej w klasach I-III. Blisko 9 lat prowadzi grupy teatralne i uczestniczy z nimi w różnych wydarzeniach, osiągając sukcesy.

2. Michał Mogiła - piastuje funkcję I oboisty - solisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego, współtwórca Lubuskiego Festiwalu Muzycznego. Jako solista uczestniczy w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą. Członek prestiżowego Tria Stroikowego Reed Connection.

Nagroda zespołowa:
3. Chór Cantate Deo - działa przy Parafii Św. Michała Archanioła w Sławie. Repertuar Chóru obejmuje utwory różnych epok od średniowiecza do współczesności, muzykę sakralną i świecką, a także własne aranżacje muzyki filmowej, operetkowej i musicalowej. Chór bierze udział w licznych koncertach i festiwalach w całej Polsce. Jest organizatorem Lubuskiego Święta Pieśni - Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie.

Eliza Gniewek-Juszczak
Gazeta Lubuska
21 grudnia 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia