Nagrody miesięcznika "Teatr"

Michał Zadara został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego

Reżyser Michał Zadara został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik "Teatr". Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano aktorom Wiktorii Gorodeckiej i Bartoszowi Porczykowi; Nagrodę Specjalną "Teatru" - Wojciechowi Kościelniakowi.

Laureatów Nagród "Teatru" wybrało jury w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek, Kalina Zalewska.

Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za najlepszy spektakl sezonu 2013/2014 uhonorowano Michała Zadarę, za reżyserię "Zbójców" Friedricha Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nominowani do Nagrody im. Konrada Swinarskiego byli także: Jan Klata - za reżyserię "Termopil polskich" Tadeusza Micińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu i Marcin Liber za reżyserię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską sezonu 2013/2014 Wiktorii Gorodeckiej za rolę Amalii Edelreich w przedstawieniu "Zbójcy" Friedricha Schillera, w reżyserii Michała Zadary, w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Za najlepszą męską kreację aktorską Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano Bartoszowi Porczykowi, za rolę Gustawa i Myśliwego w "Dziadach" Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Reżysera Wojciecha Kościelniaka uhonorowano Nagrodą Specjalną "Teatru". Jak uzasadniono, artysta ten "stworzył w Polsce nową formułę musicalu, wprowadzając na scenę muzyczną polską i europejską klasykę literacką: "Lalkę" Bolesława Prusa, "Chłopów" i "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta oraz "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa, "Frankensteina" Mary Shelley i "Sen nocy letniej" Williama Szekspira".

(-)
(PAP)
9 września 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia