Nagrody ministra dla Teatru Wybrzeże

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej

Aktorka Teatru Wybrzeże Dorota Kolak oraz scenograf Barbara Hanicka - współtwórcy spektaklu "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego - zostali nagrodzeni w V Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Dwa z regulaminowych wyróżnień trafiły w ręce Karoliny Piechoty i Michała Kowalskiego, aktorów grających w "Zwodnicy".

Do konkursu, organizowanego corocznie przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, zgłaszane mogą być - wbrew mocno mylącej nazwie - przedstawienie zrealizowane na podstawie dramatów napisanych ponad czterdzieści lat temu. Regulamin nakłada także dodatkowe ograniczenia, m.in. tekst, który stanowi podstawę spektaklu, nie mógł być ani razu wystawiany w Polsce w ostatniej dekadzie.

W tegorocznym konkursie startowało siedemnaście spektakli z całego kraju - wybranych z blisko trzydziestu zgłoszonych - w tym trzy produkcje Teatru Wybrzeże: "Zmierzch bogów", czyli sceniczna adaptacja scenariusza filmu Luchino Viscontiego o tym samym tytule w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Zwodnica" Thomasa Middletona i Williama Rowley\'a w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz "Łup" Joe Ortona w reżyserii Iwo Vedrala. Wyniki rywalizacji oficjalnie ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

Artyści Teatru Wybrzeże, współtworzący "Zmierzch bogów", zdobyli dwie z siedmiu regulaminowych nagród. Nagroda aktorska przypadła Dorocie Kolak za rolę Sophie von Essenbeck. To już drugi laur dla Kolak w tym konkursie - w jego drugiej edycji zdobyła nagrodę za rolę Tamory w "Tytusie Andronikusie" Williama Szekspira w reżyserii Moniki Pęcikiewicz. Dostrzeżona została również ascetyczna scenografia "Zmierzchu bogów", której głównym elementem jest ogromna, pochylona stalowa ściana, przygotowana przez Barbarę Hanicką.

Wśród siedmiu artystów wyróżnionych w konkursie znalazło się dwójka aktorów z obsady "Zwodnicy": Karolina Piechota (gra główną rolę Beatrice) oraz Michał Kowalski (wciela się w De Floresa). Dodatkowo "Zwodnica" została rekomendowana przez jury konkursu do prezentacji na 30. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Wiadomo już, że przedstawienie zostanie zagrane w stolicy 18 kwietnia.

Bank z nagrodami tegorocznego konkursu rozbił spektakl TR Warszawa "T.E.O.R.E.M.A.T." wg Pier Paolo Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny - zdobył ich aż pięć (z siedmiu!), w tym za najlepsze przedstawienie i reżyserię. Konkursowe spektakle oceniało siedmioosobowe jury, złożone z teoretyków teatru, recenzentów i twórców, któremu przewodniczyła teatrolog prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego oraz warszawskiej Akademii Teatralnej.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
30 marca 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...