Nagrodzeni na 65 urodziny

Teatr Maska w Rzeszowie

Podczas 11 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada organizator i gospodarz wydarzenia Teatr Maska na swoje 65 urodziny nagrodził artystów i pracowników zaplecza. Główne nagrody przyznało miasto Rzeszów.

Marek Bajdak p.o. prezydenta Rzeszowa nagrodził aktorów Jadwigę Domkę, Andrzeja Piecucha, Bogusława Michałka i Roberta Luszowskiego oraz inspicjentkę Ewę Wronę. Monika Szela dyrektorka Teatru aktorki Annę Kukułowicz i Annę Złomańczuk, kierownika Biura Organizacji Widowni Pawła Surówkę, edukatorkę Natalię Kozę i pracowników obsługi Bogdana Mydlarza, Mariusza Kozaka, Mariusza Habę i Bartłomieja Szafrańskiego.

Poprzednikiem Maski był Teatr Lalki i Aktora „Kacperek", który powstał w 1953 roku jako amatorski teatr lalkowy w Domu Kultury w Jarosławiu. Po trzech latach zyskał status instytucji państwowej i rok później przeniesiony do Rzeszowa. Przez 45 lat nie miał stałej sceny i własnego budynku. Grał na objazdach w szkołach i domach kultury. Dopiero w 1999 roku wprowadził się do swojego budynku ze sceną, wzbogacił repertuar o spektakle dla nastolatków i widzów dorosłych zmieniając nazwę na Teatr „Maska".

Dorobek Maski to ok. 300 premier. Występy w krajach Europy oraz Iranie, Tunezji i Turcji. Nagrody na festiwalach także na Chorwacji i Ukrainie. Przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego srebrny medal Gloria Artis.

Maska na dużej i małej scenie daje rocznie średnio 350 spektakli, które ogląda ok. 60 tysięcy widzów w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wytrwale edukuje też młodych widzów zaznajamiając ze sztuką teatru. Posiada stałą ekspozycję lalek, dekoracji i projektów scenograficznych oraz stałą galerię prac dzieci i profesjonalnych artystów oraz debiutantów.

 

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
21 czerwca 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia