Naj, naj, naj w pomorskim teatrze w 2019

Ranking Gazety Świętojańskiej

Nominacje: „Kupiec wenecki" Nowego Teatru w Słupsku im. Witkacego, „Fedra" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Hairspray" Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej

Najlepszy spektakl dramatyczny: „Kupiec wenecki"
Nominacje: „Śmierć komiwojażera", „Fedra" i „Niezwyciężony" Teatru Wybrzeże w Gdańsku

Najlepszy spektakl komediowy: „Hairspray"
Nominacja: „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Pasztety do boju" Nowego Teatru w Słupsku

Najlepszy spektakl muzyczny: „Hairspray" w reżyserii Bernarda Szyca
Najlepszy spektakl teatru tańca: –

Nominacje: „Dyskretny urok Picassa" Sopockiego Teatru Tańca, „Koniec wielkiej wojny" Teatru Dada von Bzdülöw

Najlepszy spektakl offowy: „Papety po raz pierwszy w Polsce"

Najlepszy spektakl dla dzieci/młodzieży: –

Nominacje: „Marysia ma Rysia" Konsulatu Kultury, „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników" i „E-mollandia" Teatru Lalki Tęcza

Najciekawsze wydarzenie w teatrze amatorskim: Witkacy pod strzechy (Ośrodek Teatralny Rondo)

Nominacja: Sam na scenie (OT Rondo i Teatr Lalki Tęcza)

Najlepsza reżyseria: Szymon Kaczmarek („Kupiec wenecki")

Nominacje: Grzegorz Wiśniewski („Fedra"), Chakchi Frosnokkers („Mistrz i Małgorzata" Teatru Lalki Tęcza), Paweł Aigner („Karmaniola")

Najlepsza dramaturgia/scenariusz: –

Zauważenie: Anna Waśniowska („Cudak") w OT Rondo

Najlepsza aktorka w roli głównej: Agata Bykowska („Karmaniola...")

Nominacje: Magdalena Gorzelańczyk („Jak wam się podoba" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Katarzyna Z. Michalska („Niezwyciężony"), Monika Janik („Kupiec wenecki"), Anna Rau („Mistrz i Małgorzata")

Najlepszy aktor w roli głównej: Rafał Ostrowski („Hairspray")
Nominacja: Mirosław Baka („Śmierć komiwojażera"), Daniel Lasecki („Mistrz i Małgorzata")

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Karolina Trębacz („Hairspray")
Nominacja: Ilona Zaremba („Mistrz i Małgorzata"), Ewa Jendrzejewska („Karmaniola...")

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Marek Tynda („Fedra")
Nominacje: Adam Jędrosz (Kupiec wenecki), Maciej Gierłowski („Mistrz i Małgorzata")
Najlepszy epizod: Andrzej Żak ( „Papety po raz pierwszy w Polsce")

Najciekawszy debiut: Fundacja KonglomeArt za „Papety po raz pierwszy w Polsce"
Zauważenie: Bożena Konarowska (scenariusz „Hanna i Hannelore", reż. Stanisław Miedziewski)

Najlepsza muzyka: Żelisław Żelisławski („Kupiec wenecki"), Mikołaj Trzaska („Koniec wielkiej wojny")
Nominacja: Paulina Najdencewa („Mistrz i Małgorzata")

Najlepsza piosenka: Sandra Brucheiser, „Boskie Buenos" z programu „Metamorfozy" (Dyplom Baduszkowców)
Nominacja: utwory w wykonaniu Agaty Bykowskiej („Karmaniola...")

Najlepsza choreografia: Joanna Semeńczuk, Michał Cyran („Hairspray")

Najlepsza scenografia: –
Nominacja: Magdalena Gajewska („Karmaniola...")

Najlepsze kostiumy: Renata Godlewska („Hairspray")
Nominacja: Zofia de Ines („Karmaniola...")

Najlepszy plakat: –
Nominacja: Wiktor Sadowski (Fedra)

Najlepsza scena: finałowa z „Kupca weneckiego"

Najlepszy duży festiwal/przegląd: –
Nominacje: Wybrzeże Sztuki, Festiwal Szekspirowski, Teatr na Open'er Festival

Najlepszy mały festiwal/przegląd: Festiwal Animo w Kwidzynie
Nominacja: Tydzień Japoński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Najlepszy spektakl zewnętrzny: „Capri – wyspa uciekinierów" Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Krystiana Lupy
Nominacja: „Inni ludzie" TR Warszawa na Open'er Festival

Najlepszy spektakl zewnętrzny off-off: –
Najciekawszy koncept: „Papety po raz pierwszy w Polsce"

Specjalne wyróżnienie w kategorii „teatr zaangażowany, czyli ideolo": „Papety po raz pierwszy w Polsce"
Zauważenie: „Hairspray"

Wydarzenie roku: zmiany w teatrach słupskich za dyrektury Michała Tramera i Dominika Nowaka uwieńczone sukcesami „Kupca weneckiego" i spektakli Tęczy („Szwejk", „Masza")

Nominacja: *Zwycięstwo Teatru Wybrzeże w zestawieniu Najlepszy, najlepsza, najlepsi miesięcznika „Teatr"

Zauważenie: otwarcie Zakładu Kulturalnego, nowej miejscówki na mapie teatralnej Trójmiasta

Człowiek teatru: Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku im. Witkacego
Zauważenie: *Adam Orzechowski człowiekiem teatru wg miesięcznika „Teatr"

Największe rozczarowanie:
Po raz kolejny: brak trudnych i ważnych, lokalnych tematów i odważnych spektakli w repertuarach trójmiejskich teatrów
Rezygnacja Michała Tramera z funkcji dyrektora Teatru Lalki Tęcza
Reżyseria Krystyny Jandy ("Hrabina", "Jak wam się podoba")

Teatralna Malina dla najgorszego spektaklu: „Made in USA" Nowego Teatru Kolektywu Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak (jak na razie Malina dekady)
Nominacja: „Przygody Remusa" Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza
Zauważenie: „Olga" Opery Bałtyckiej, „Pan Szuster kupuje ulicę" Teatru Wybrzeże

Największe nieporozumienie/skandal – nieporozumienie: brak możliwości rozwojowych teatru pozainstytucjonalnego na Pomorzu, przez co coraz bardziej oddalamy się, oddalamy od centrum wydarzeń

*Mimo pewnych zastrzeżeń do rankingu „Teatru" nominujący nie deprecjonują sukcesów Teatru Wybrzeże i dyrektora Adama Orzechowskiego, ale uważają, że te wyróżnienia należały się wcześniej, bo kilka poprzednich lat w Wybrzeżu obfitowało w ciekawsze spektakle niż zeszłoroczne.

Nominowali:
Beata Baczyńska (Gazeta Świętojańska online)
Justyna Borkowska (Gazeta Świętojańska online, Słupsk)
Katarzyna Wysocka (Pomorze Kultury/Gazeta Świętojańska online)
Piotr Wyszomirski (Gazeta Świętojańska online)

Gazeta Świętojańska

Piotr Wyszomirski
Gazeta Świętojańska
8 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...