Najbliższe spektakle

25. Bydgoski Festiwal Operowy

Program 25.festiwalowej edycji jest niezwykły; poza bydgoską premierą i musicalem z Wrocławia , zaprezentują się zespoły zagraniczne: z Danii, Bułgarii, Niemiec, Austrii, Czech. Zobaczymy różnorodny repertuar: wielką rosyjską operę , balet neoklasyczny, operę barokową przeniesioną w średniowieczny (tak!) klimat, stylową operę kameralną w wersji koncertowej.

W poniedziałek (24 kwietnia) minie 127 lat od urodzin Sergiusza Prokofiewa. Niemalże w przededniu tej rocznicy i 80 lat od prapremiery(*) baletu „Romeo i Julia" Opera Nova zaprasza 21 kwietnia na przedstawienie , które otworzy XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Nową choreografię stworzył Paul Chalmer, który role tytułowe powierzył młodym tancerzom Baletu Opery Nova: Natalii Ścibak i Pawłowi Nowickiemu. Kierownictwo muzyczne sprawuje Maciej Figas, który po raz drugi (po „Kopciuszku") realizuje dzieło Prokofiewa w Operze Nova . Scenografię - dzieło Diany Marszałek i kostiumy wykonane wg projektów Agaty Uchman oświetlił mistrzowsko Maciej Igielski. Do scen walki bronią białą przygotował tancerzy fechmistrz Sylwester Zawadzki.

Zespoły artystyczne Opery Nova ,tancerze i orkiestra, wykonały gigantyczną pracę podczas kilku miesięcy przygotowań. Przed nimi sprawdzian ostateczny - premiery : sobotnia (21 IV godz.19.) i niedzielna (22 IV godz,.18).

(*) Prapremiera odbyła się w 1938 roku w Narodnim divadle w Brnie, którego zespół operowy gościć będzie na tegorocznym Bydgoskim Festiwalu Operowym z „Pocałunkiem" Bedřicha Smetany.

Kolejne spektakle na XXV Bydgoskim Festiwalu Operowym to już spektakle gościnne: 24 i 25 kwietnia o godz.18. Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia pokaże musical do muzyki Krzesimira Dębskiego " Trzej muszkieterowie" z librettem wg najsłynniejszej powieści Aleksandra Dumasa (ojca).

Oba wymienione tytuły „łączą" osoby realizatorów: Paul Chalmer w ubiegłym roku stworzył choreografię do baletu „Trzej muszkieterowie" wystawianego przez Narodowy Teatr Morawsko-Śląski (Czechy) , a Sylwester Zawadzki „ustawiał" pojedynki muszkieterów we wrocławskim musicalu.

Ewa Chałat
Opera Nova w Bydgoszczy
21 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...