Najbliższy tydzień w Instytucie teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

opis wydarzeń

W każdą niedzielę w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego organizujemy zabawy teatralne dla fajnych dzieciaków i fajnych rodziców. Teatralny plac zabaw, animacje lalkami, cyrk, bajkowa scena opowiadania, zaczarowany dom, lalki i wiele innych niespodzianek.

"Jesteśmy już po pierwszej rundzie rozgrywek Mecz Impro Ligi! W grze pozostały cztery zespoły - trzy ze stolicy i jeden z Zielonej Góry. W ostatnim meczu zielonogórskie Fruuu pokonało grupę Lubieto i teraz zmierzy się z najbardziej znaną w Polsce grupą impro - Klancykiem! Zaimprowizują dwa Światy, dwie Stolice Impro: Zielona Góra vs Warszawa czyli Fruuu vs Klancyk! Gra toczy się o 500 złotych ale co ważniejsze: o finał Mecz Impro Ligi!" - Fundacja GRAJ!, organizator
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest partnerem MECZÓW IMPRO.

W kolejnym projekcie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu PLACÓWKA NOWEGO TEATRU, biorą udział osoby o alternatywnej motoryce - amatorzy wyłonieni w trakcie warsztatów ruchowo-tanecznych, prowadzonych przez Rafała Urbackiego.

"W tym roku, podczas pełnego dobra i wzruszeń festynu, wystąpi starannie wyselekcjonowana grupa niesamowitych artystów. Zobaczycie tańczącą karlicę, śpiewaczkę z 90% niedosłuchem i finezyjną tancerkę z rozszczepem kręgosłupa. Poetka z jednym chromosomem więcej zaprezentuje swoje punkowe wiersze, a mrożące krew w żyłach hołubce wykona tancerka ludowa pozbawiona mazi stawowej. Do łez rozbawi Was stand-up comedy Błędnej Królewny – epatującej humorem epileptyczki ze szwankującym błędnikiem i stwardnieniem rozsianym. Zapraszamy do Przechlapanego – tu na jeden dzień wszyscy stajemy się jedną rodziną! Kto kształtuje obraz osób niepełnosprawnych? Dlaczego tak często się go infantylizuje? Gdzie leży granica poprawności politycznej? Skąd bierze się zinternalizowane poczucie współczucia? Czy wszyscy mogą być równi - nawet jeśli jeden stoi, a drugi siedzi na wózku?"                                                               

bilety: 30, 20 PLN
rezerwacja: www.przechlapane.ezapisy.pl

"II Projekt CHÓRU KOBIET jest wypowiedzią na temat kobiety w systemie władzy Kościoła. Bez świętych i nie-świętych słów. To postoperowa forma, z której rodzi się wielogłosowy, popkulturowy MAGNIFICAT." Marta Górnicka, reżyserka
Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty Bachantek Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Nuty Magnificatu są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów.

bilety: 40, 20 PLN
rezerwacja: www.chorkobiet.ezapisy.pl

Po ogólnoświatowej trasie pierwszy spektakl Chóru Kobiet wraca do Warszawy. Zespół tworzy 25 kobiet w różnym wieku i różnych zawodów. Artystyczne i formalne eksperymenty mają tu społeczno-polityczny wymiar, bo zasadą konstytuującą pracę CHÓRU jest próba odzyskania/stworzenia kobiecego głosu na drodze kolizji z kulturowymi wzorcami kobiecości. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury - od rozpraw filozoficznych i klasycznych dramatów po frazy z filmów i reklam. Chór spiętrza cytaty aż do granicy wytrzymałości, obnaża język jako narzędzie przemocy i władzy. Podkłada pod niego ładunki wybuchowe. Wysadza go albo rozbraja śmiechem.

bilety: 40, 20 PLN
rezerwacja: www.chorkobiet.ezapisy.pl

Wiolinka i Basik dwa elfy z zaczarowanego lasu, zachęcone podróżą do Paryża miasta miłości, wyruszą  tym razem do Wiednia – stolicy Austrii. W mieście muzyki, śpiewu i tańca będą szaleć nie tylko na wielkim balu w operze ale również na wesołym miasteczku Prater. Towarzyszyć im będzie muzyka klasyków wiedeńskich, piękne walce, które znane są na całym świecie oraz niesamowite brzmienia trzech czarodziejskich fletów.

bilet rodzinny: 40, 30 PLN
rezerwacja: www.teatranki.ezapisy.pl

(-)
Materiały Organizatorów
19 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...