Najdłuższe święto teatru dla dzieci w Warszawie

50 wyjątkowych przedstawień 8 zagranicznych gości

Jesienny przegląd wyjątkowych spektakli ze świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART startuje we wrześniu w Starej Prochowni na Starym Mieście. Zobaczymy 50 wyjątkowych przedstawień 8 zagranicznych gości. Będą to spotkania z bardzo różnymi formami teatru, które łączy przepiękna umiejętność nawiązania dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.


Aby dotrzeć do jak najszerszego grona rodzin z dziećmi, które poszukują ciekawej oferty teatralnej, wszystkie wydarzenia festiwalowe zaplanowano na cztery miesiące (od września do grudnia 2019). Każdy tytuł, który znalazł się w tegorocznym programie TAKE PART IN ART, zaprezentowany zostanie dwa lub trzy razy w miesiącu. To w większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, muzyki granej na żywo, światła i cienia, gestów i obrazów - mądre, niebanalne i niezwykle inspirujące. Kto wystąpi na festiwalu w tym roku? We wrześniu po raz pierwszy zobaczymy na naszej scenie propozycję teatru Echo Echo Dance z Irlandii. Ich interaktywny spektakl taneczny THE BOX, pełen humoru i śmiesznych zwrotów akcji, pokaże w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać różnorodne materiały do pakowania. Drugi tytuł września - MA TACHE z Belgii, to propozycja dla nieco starszych widzów w wieku 4-6 lat. Zaprasza do wizualnej podróży ze światłem i cieniem i pokazuje jak wielką moc ma siła dziecięcej wyobraźni.

W październiku scena festiwalowa będzie należała do najnajmłodszych. A to za sprawą interaktywnego performensu taneczno-muzycznego BB, w którym dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć. Holenderski kolektyw Wonderland założony przez Makiko Ito, wyspecjalizował się w przedstawieniach improwizowanych - artyści umiejętnie wydobywają potencjał twórczy najmłodszych nawiązując z nimi wyjątkowy dialog. Podobnie będzie w przypadku drugiej propozycji październikowej pt. MAMMOET - jednak tu maluszki, już nawet 4-miesięczne, znajdą się w specjalnie zaprojektowanej instalacji. Występująca po raz drugi na naszej scenie grupa artystów teatru Klenkennest z Belgii zaprosi ich do błogiego odpoczynku, patrzenia i sensorycznej zabawy w kinetycznej konstrukcji wypełnionej dźwiękiem, rytmem i materiałami dotykowymi. Podczas pierwszej edycji festiwalu TAKE PART IN ART ogromne wrażenie na widzach zrobiły spektakle H2O i WOODPECKER niemieckiego teatru Helios. Mamy zatem dobrą wiadomość dla miłośników tego rodzaju przedstawień - w listopadzie będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję pt. CIRCLES. To refleksja nad wielkimi pytaniami, w której uczestniczy 60 widzów, dwóch artystów, kamień, wiadro piasku, 60 lalek i muzyka. Z Holandii przyjedzie natomiast grupa muzyków grająca na niezwykle pięknie brzmiących instrumentach. Podczas koncertu ZWIER, który bez wątpienia poruszy zarówno dzieci, jak i dorosłych w sposób estetyczny i emocjonalny, usłyszymy min. fagot, flet piccolo, obój, klarnet, czy waltornię.

Pora na lądowanie w grudniu i tu zapraszamy na spotkanie z artystyczną wizją Jasmin Hasler o tytule LANDING. Spektakl LANDING jest właśnie o... lądowaniu. Przybyciu na ziemię. I o byciu na ziemi. Jest to utwór muzyczny dla wszystkich zmysłów, dla każdego, kto kiedykolwiek coś upuścił ze zdziwieniem. Niezwykle sensorycznym i poruszającym nasze zmysły będzie również ostatni spektakl festiwalu pt. WIND - wielokrotnie zapraszana na festiwale na całym świecie duńska propozycja teatru Madam Bach. Misternie wykonana i zaprojektowana konstrukcja z tysiącem detali, które zostaną wprawione w ruch w trakcie spektaklu, pozwolą odkryć nam wszystkie subtelności żywiołu jakim jest wiatr.

Zabierajmy dzieci do teatru. Doświadczajmy razem z nimi piękna. Nauczmy prawdziwego człowieczeństwa - to kapitał, z którym pofruną w świat, i którego nikt, nigdy im nie odbierze - zachęca Agnieszka Czekierda, Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART
 8 weekendów w terminie 14.09 – 15.12.2018.
 Miejsce: Teatr Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Warszawa

Program i szczegółowe informacje na festiwalowej stronie: takepartinart.pl Bilety dostępne w sprzedaży elektronicznej na: takepartinart.pl/pl/kalendarz Cena biletów: 45 zł/os.

O Teatrze Małego Widza

Działający od 2011 roku Teatr Małego Widza (TMW) jest pierwszym, stacjonarnym, repertuarowym teatrem w Polsce, który koncentruje się wyłącznie na realizacji spektakli dla dzieci od 1. roku życia. W ciągu 8 lat przygotowaliśmy 18 premier, zagraliśmy ponad 5300 spektakli, które obejrzało blisko 200 tysięcy widzów. Od początku istnienia TMW współpracujemy z Zespołem Żłobków m. st. Warszawy, który jest dla nas partnerem bardzo szczególnym i wyjątkowym, bo to właśnie w żłobkach powstają wszystkie nasze spektakle, to tam konsultujemy je z dziećmi i pedagogami. W ciągu tygodnia odwiedzają nas dziesiątki maluchów ze żłobków i przedszkoli, które uczestniczą w naszych spektaklach, koncertach, i warsztatach. Współpracujemy również z wieloma organizacjami działającymi na rzecz dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych wykluczeniem.

Fundacja Teatru Małego Widza przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy prowadzi trzy duże, długofalowe projekty: NIE WYKLUCZAM, SENSORYCZNY LABIRYNT MUZYCZNY oraz Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART in ART. W 2019 roku otworzyliśmy drugą scenę Teatru Małego Widza na Mariensztacie, która jest poświęcona współfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektowi KOSMOS.

Dominika Lenart
Materiał organizatora
12 września 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...