Najlepszy aktor INTERPRACJI 2015

Jerzy Trela odebrał nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje"

W piątek 18 grudnia Jerzy Trela odebrał nagrodę przyznaną mu na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach. Przyznana mu została za rolę Króla Leara w spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Piątkowy pokaz spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" był pokazem szczególnym. Wystawiono go po raz pierwszy w tym sezonie, na deskach sceny w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Po inscenizacji, redaktor naczelny Dziennika Teatralnego Ryszard Klimczak przekazał na ręce Jerzego Treli przyznaną mu przez redakcję wortalu Dziennik Teatralny na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach nagrodę specjalną za rolę Króla Leara w spektaklu „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna" w reżyserii Pawła Miśkiewicza zrealizowanego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Ponieważ laureat nie mógł przybyć na galę INTERPRETACJI, zgodnie ze zwyczajem przyjętym przez redakcję, nagroda została wręczona w siedzibie MOS podzas jednego z przedstawień tej sztuki.

Nagrodą dla Najlepszego Aktora jest dziewiętnastowieczna grafika - drzeworyt sztorcowy G. Roussina z 1897 roku pochodzący w wydanego w Berlinie zbioru "Sztuka nowoczesna w drzeworytach mistrzów według obrazów i rzeźb słynnych mistrzów współczesności" przedstawiający Hamleta i Laertesa na pogrzebie Ofelii.

Gratulacje aktorowi złożył też dyrektor krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Trela wykreował powściągliwą, przenikliwą i dojmującą rolę, w której ukazał tragiczne konsekwencje błędu władcy i ojca w roli Leara. Jego Lear to ojciec rozczarowany córkami, ustępujący król, niepogodzony, wewnętrznie rozdarty, wreszcie osamotniony starzec, dla którego nie ma miejsca w jego własnym królestwie.

Jerzy Trela - jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych polskich aktorów, urodził się 14 marca 1942 w Leńczach pod Krakowem. W 1969-70 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie. W latach 1970-2013 był aktorem krakowskiego Starego Teatru, w latach 1998-2000 także aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. W latach 1985-89 poseł na Sejm, w latach 1986-89 członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

Anna Żebrowska
Dziennik Teatralny Katowice
21 grudnia 2015
Portrety
Jerzy Trela

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia