Najmrodzki na Festiwalu

Przed nami kolejna festiwalowa podróż.

Teatr Miejski w Gliwicach już za kilka dni wystąpi na jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.

Spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, został zaproszony do udziału w 26. Edycji Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Już 23 lutego, na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi, będziecie mieli okazję zobaczyć jedno z najbardziej komentowanych i oklaskiwanych przedstawień ostatniego sezonu.

Do udziału w festiwalu zostało zaproszonych tylko 11 spektakli z całego kraju. Tematem tegorocznej edycji jest hasło „TEATR". To tak oczywiste, że przestaliśmy się nad tym zastanawiać – podkreśla dyrektor artystyczna festiwalu, Ewa Pilawska. – Teatr zawsze był fikcją. Ale czy fikcja nie bywa oszustwem? Czy Teatr nie stał się swoim największym wrogiem?.

Wśród twórców, których spektakle będzie można podczas wydarzenia zobaczyć są: Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Wojciech Malajkat, Ewelina Marciniak, Waldemar Zawodziński, Kornél Mundruczó.

„Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" to wielkie teatralne widowisko na zaledwie dziewięciu aktorów, którzy dwojąc się i trojąc, wciągają widzów (do cna) w pajęczynę intryg, pościgów i romansów.

Tak Michał Siegoczyński naszkicował Zdzisława Najmrodzkiego, złodziejaszka z Gliwic, wsławionego brawurowymi ucieczkami z peerelowskich więzień, podbojami serc niewieścich, ale i... weną poetycką (tomik wydał!). Efektowne widowisko montowane techniką „filmu na żywo" pokazuje w tonie komediowym acz i chwilami sentymentalnym obyczajowość czasów, gdy królem polskich szos był polonez, główny obiekt „zawodowych" zainteresowań Zdziska N. ­­– pisze o spektaklu dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy spektakl stał się tak zwanym „the best of.." w rankingach najważniejszych polskich krytyków teatralnych. Jednocześnie zyskał już dużą grupę oddanych fanów, którzy oglądają „Najmrodzkiego" po kilka razy. Śledząc emocjonalne komentarze naszych widzów w mediach społecznościowych nie będzie przesadą stwierdzenie, że to przestawienie po prostu trzeba zobaczyć.

Daniel Arbaczewski
Materiał Teatru Miejskiego w Gliwicach
18 lutego 2020

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia