Najmrodzki rozbił bank

25. Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", wyprodukowany przez Teatr Miejski w Gliwicach na podstawie sztuki, napisanej na zamówienie gliwickiej sceny, zdobył Grand Prix na 25 Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Jej autora Michała Siegoczyńskiego, nagrodzono główną nagrodą za najlepszą reżyserię. Odtwórca głównej roli w spektaklu, Mariusz Ostrowski, został uznany najlepszym aktorem ubiegłego kończącego się sezonu teatralnego 2018/2019. Wyróżniono znakomite aktorki grające w przedstawieniu: Izabelę Baran, Karolinę Burek, Aleksandrę Maj ,Dominikę Majewską oraz aktora Przemysława Chojętę.

Rozbiliśmy bank. Spadł na nasz spektakl, na nasz teatr, deszcz nagród, a czegoś takiego nie było w dotychczasowej historii teatrów w Gliwicach – tych przedwojennych jak i tych powojennych. W zaledwie trzy lata, na gliwickiej scenie, najmłodszego teatru w kraju, powstało przedstawienie uznanie za najlepsze w kraju, za rewelacyjne pod każdym względem, kochane przez widzów i krytyków. O czymś takim można tylko marzyć. Ale myśmy z Łukaszem Czujem, moim zastępcą do spraw artystycznych, nie tylko o tym zamarzyli, ale i zrobili.

W jednej z naszych rozmów, zaraz na początku kreowania Teatru Miejskiego w Gliwicach, powiedzieliśmy sobie, że interesuje nas utworzenie najlepszego teatru w Polsce. No i dzisiaj go mamy. Bo tylko w bardzo dobrym teatrze, takim który stwarza twórcom doskonałe warunki pracy i ich inspiruje możne powstać znakomity spektakl.

Dedykuję ten sukces Miastu Gliwice, które trzy lata temu odważyło się zaryzykować i zgodzić na totalne przeobrażenie tutejszej sceny teatralnej. A jako polonista dziękuję szczególnie Michałowi Siegoczyńskiemu, za wyśmienity tekst (który już niedługo będzie wydany w formie książkowej w serii Czytelnia Sztuki) oparty o naszą lokalną historię, o losy „bohatera z naszej dzielni", dziękuję mu za pełną werwy i wyczucia iście hollywoodzką reżyserię, dziękuję za popisowe role zespołowi aktorskiemu oraz całemu naszemu teatrowi - możecie być dumni ze swojej pracy, gdyż dziś oklaskuje Was cała teatralna Polska - powiedział tuż po zakończeniu konkursowej gali, która odbyła się w piątek, 28 czerwca w Warszawie, w Instytucie Teatralnym im. Zygmunta Raszewskiego, Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

(-)
Materiał Teatru Miejskiego w Gliwicach
29 czerwca 2019

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia