Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek
"Ferdydurke" w ramch cyklu Małe Formy TeatralneTo pierwszy spektakl w ramach nowego cykl Wrocławskiego Teatru Lalek MAŁE FORMY TEATRALNE skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz widzów dorosłych
FERDYDURKE to:
· Pełna ironii i energii inscenizacja jednego z najbardziej znanych na świecie dzieł polskiej literatury.
· Wielka satyra na system edukacji i polską inteligencję lat 30., która nic nie straciła ze swojej aktualności.
W domu 30-letniego pisarza Józefa pojawia się profesor Pimko - „kulturalny filolog z Krakowa". Okazuje się, że Józefowi – a właściwie Józiowi – tylko wydawało się że dorósł. Pimko zmusza go do powrotu do szkoły, gdzie Józio powinien uzupełnić braki w wykształceniu. Rozpoczyna się groteskowy proces „upupiania"...
Spektakl Radosława Kasiukiewicza koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke" - problemie Formy. Aktorzy za pomocą lalek obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, tak bardzo utrudniających międzyludzką komunikację.
To bardzo dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt.
scenariusz i reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
scenografia: Paulina Raczkowska
muzyka: Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko
występują: Kamila Chruściel, Patrycja Łacina-Miarka, Józef Frymet, Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko
MAŁE FORMY TEATRALNE to nowy cykl Wrocławskiego TEATRALNE adresowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz widzów dorosłych.
Celem projektu, poza zaproszeniem do teatru młodego widza, jest promocja czytelnictwa i zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książki spoza wąskiego kanonu lektur. Nazwa „Małe Formy" odnosi się do tego, że są to małoobsadowe sztuki, przygotowywane w krótkim czasie, z niewielką scenografią.
Z założenia dominantą „Małych Form" jest tekst. Przedstawienia opierają się na adaptacjach dzieł literatury współczesnej polskich i światowych prozaików (m.in. Witolda Gombrowicza, Tahara Ben Jellouna, Jeffrey'a Eugenidesa), których młodzi ludzie nie znajdą w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Wspólnym tematem trzech spektakli realizowanych w tym sezonie jest szeroko pojęte dojrzewanie i wchodzenie w dorosłość.
Kolejnymi spektaklami w ramach cyklu „Małe Formy" będą:
„Dziecko z piasku" według Tahara Ben Jellouna w adaptacji Marii Wojtyszko, reżyseria Pia Partum.
Powieść szerzej nie znanego w Polsce marokańskiego pisarza niezwykle poetyckim językiem opisuje historię kobiety, która została wychowana jako mężczyzna. Jest to opowieść nie tylko o poszukiwaniu tożsamości, ale też o samej sztuce opowiadania. Muzykę do spektaklu skomponuje i wykona na żywo Tomasz Mreńca.
Premiera 01.03. 2013r.
„Przekleństwa Niewinności" według Jeffreya Eugenidesa w adaptacji Roberta Bolesty, reżyseria Łukasz Kos.
Powieść zdobywcy nagrody Pulitzera to historia pięciu nastoletnich sióstr, które kolejno podejmują próby samobójcze. Książka odniosła wielki sukces w USA, a na jej podstawie swój debiut filmowy zrealizowała Sofia Coppola.
Planowana premiera- czerwiec 2013r.