Najnowszą sztukę Bogusława Schaeffera

"Ostatnia sztuka" - reż. Bogusław Schaeffer - Teatr Groteska w Krakowie

Ostatnia sztuka Bogusława Schaeffera to najnowszy dramat sceniczny, napisany po kilkuletniej przerwie. Przez ostatnie kilka lat Schaeffer skupiał się na krytyce oraz komponowaniu muzyki. Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru (Próby, Scenariusz dla trzech aktorów), zaś formalnie do Kwartetu dla czterech aktorów.

Tekst – tak jak w Kwartecie – ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób.

Po raz kolejny Schaeffer wraca do swojej koncepcji „aktora instrumentalnego", traktując go jako instrument, na którym sam aktor ma grać. Poszukując nowych rozwiązań formalno-estetycznych, Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich.

Od lat oczekiwany powrót Schaeffera do źródeł jego zainteresowań scenicznych. Pasjonująca – rodem z teatru absurdu – historia będąca swoistym alter ego Bogusława Schaeffera uwikłanego w relację autor-aktor. Może być odczytywana z jednej strony jako podsumowanie twórczości dramatopisarskiej Schaeffera, z drugiej zaś jako groteskowe studium skomplikowanego procesu powstawania dzieła scenicznego.

To także zabawna refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora oraz rolą dramatopisarza. Napisana niezwykle wartko, typowym dla mistrzów takich jak Schaeffer językiem.

Znakomita okazja, by zobaczyć najnowszą sztukę Bogusława Schaeffera tuż po oficjalnej premierze!

Najbliższe spektakle popremierowe: 

8 (SO), 9 (ND) stycznia 2014, godz. 19.00

Uwaga: bilety dla subskrybentów na pokazy popremierowe w cenie 20 zł! (na hasło: "SCHAEFFERIE")

Rezerwacja: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel/fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 244, 252
kasa@groteska.pl

(-)
Materiał Teatru
8 lutego 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...