Najnowszy balet Izadory Weiss

"OUT" - chor: Izadora Weiss - Opera Bałtycka w Gdańsku

Premiera najnowszego baletu Izadory Weiss "Out" odbędzie się w piątek w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Spektakl został przygotowany do dzieł kilkunastu twórców, reprezentujących różne gatunki muzyczne.

W przedstawieniu wykorzystana zostanie muzyka klasyczna (m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego) oraz współczesna takich twórców jak: Gustavo Santaolalla (argentyński kompozytor muzyki filmowej, zdobywca dwóch Oscarów za "Tajemnicę Brokeback Mountain" oraz "Babel"), Alicia Keys (amerykańska wokalistka) i Yasmin Levy (izraelska piosenkarka śpiewająca głównie pieśni sefardyjskie, inspirowane flamenco). Oprócz wyboru i montażu muzyki Izadora Weiss jest także autorką libretta i choreografii. 

- "Out" jest opowieścią o alienacji i pewnych jej aspektach w życiu współczesnej kobiety. Alienacja od dawna jest w kulturze terminem pejoratywnym, a już z całą pewnością kobieca alienacja. Ale dosyć tego. Kończą się nagany i kończy się pewność, że alienacja jest zaprzeczeniem wszelkich wartości. Jeszcze trochę wysiłku, a przymus potakiwania męskim ideologiom stanie się karalny jak molestowanie w pracy - określiła swój najnowszy balet Izadora Weiss. 

Jak podkreśliła autorka, feministyczny ton w spektaklu nie jest jednak do końca na serio. - Żartujemy sobie i z męskich szowinistów, i z feministek, bo każda przesada i brak rozumnej równowagi są komiczne. A jednak, mimo, że +OUT+ nie jest manifestem feminizmu, przedstawiamy w tym spektaklu poważne i bolesne sprawy jednostek, które nijak nie mogą się pogodzić z powszechnymi trendami i pogardą, z jaką większości traktują mniejszości - wyjaśniła. 

"Out" jest czwartym przygotowanym w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku autorskim baletem Izadory Weiss. Jest to jednocześnie pierwsza premiera utworzonego przez nią Bałtyckiego Teatru Tańca. Wcześniej na gdańskiej scenie artystka zrealizowała: "...z nieba", "4&4" oraz "Romeo i Julię". 

Izadora Weiss jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie i Akademii Muzycznej˙im. Fryderyka Chopina. Jako choreograf debiutowała w 1996 r.˙w Teatrze Wielkim w Poznaniu spektaklem "Sny nocy letniej". Stale współpracuje z czołowymi polskimi reżyserami operowymi. Do tej pory zrealizowała choreografię do takich spektakli jak: "Turandot", "Straszny dwór", "Salome", "Czarodziejski flet", "Don Giovanni", "Aida", "Carmen", "Opera za trzy grosze", "Nabucco", "Eugeniusz Oniegin",˙"Faust", "Juliusz Cezar", "Halka". Spektakle te były prezentowane na najważniejszych scenach krajowych oraz w USA, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Finlandii. Weiss odbyła staż w Nederlands Dance Theater pod okiem jednego z największych choreografów naszych czasów Jiri Kyliana. 

We wrześniu 2009 r. w ramach festiwalu Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej Weiss wyreżyserowała monodram do muzyki Haendla "Tre donne - tre destini" z udziałem znakomitej solistki Olgi Pasiecznik.

(-)
PAP
19 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia