Najnowszy spektakl Teatru Pieśni Kozła

"Umiłowanie/ Dead Walk Love" - reż. Jadwiga Rodowicz-Czechowska - Teatr Pieśń Kozła

Zapraszamy na premierę spektaklu Teatru Pieśni Kozła "Umiłowanie/ Dead Walk Love" w reżyserii Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej oraz muzyką Macieja Rychłego.

Realizacja spektaklu „Umiłowanie/ Dead Walk Love" na podstawie opowiadania „Umiłowanie ojczyzny", japońskiego twórcy Yukio Mishimy, jest konsekwentną kontynuacją długofalowego planu rozwoju Teatru Pieśń Kozła, jako ośrodka o ugruntowanym i wciąż rosnącym rozpoznaniu w Polsce i zagranicą.

Inspiracją do stworzenia spektaklu opartego na tekście Yukio Mishimy było towarzyszące zespołowi zainteresowanie kulturą Japonii, a zwłaszcza główną zasadą organizującą wszelkie tamtejsze sztuki, czyli minimalizmem formy.

Wszystkie ostatnie spektakle Teatru Pieśń Kozła charakteryzuje dążenie do oszczędności formy. Natomiast próba przetransponowania na język teatru opowiadania japońskiego autora, o prostej, choć niezwykle bogatej w interpretacje fabule umożliwi aktorom rozwijanie autorskiej techniki koordynacji.

Para głównych bohaterów, dowódca wojskowy, który postawiony przed niemożliwym wyborem decyduje się na rytualne samobójstwo oraz jego żona, która postanawia podzielić ten sam los. Jest to opowieść o miłości, honorze, o tym jak ludzie i ich wybory kształtowane są przez normy, w których przychodzi im żyć.

Historia małżeństwa z opowiadania Mishimy przeniesiona na scenę, staje się metaforą niemożności ucieczki ani od systemu, w którym funkcjonuje człowiek, ani od kultury, z której się wywodzi.

Dodatkowo, opowiadanie „Umiłowanie ojczyzny" (angielski tytuł „Patriotism") jest też traktatem opatriotyzmie, o miłości do kraju i o niezwykłej sile honoru, jak również rozważaniem na temat śmierci, jako wyzwolenia od udręki życia i celu każdego istnienia."

(-)
Materiał Teatru
13 stycznia 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia