Najpiękniejsze wiersze ks. Jana Twardowskiego

Czytanie poezji - Teatr Powszechny w Radomiu

W cyklu CZYTANIE POEZJI najpiękniejsze wiersze ks. Jana Twardowskiego niedziela 3 kwietnia godz. 12.00 - scena kameralna

czekanie

Myślisz - znowu się spóźnia
zaraz się obrażasz
marudzisz jak sikorka ta brzydsza bez czubka
kto miłości nie znalazł już jej nie odnajdzie
a kto na nią wciąż czeka nikogo nie kocha
martwi się jak wdzięczność że pamięć za krótka
miłość dawno przybiegła i uklękła przy nas
spokojna bo szczęście porzuciła ciasne
spróbuj nie chcieć jej wcale wtedy przyjdzie sama


Podczas najbliższego spotkania w cyklu Czytanie poezji proponujemy Państwu wspólną lekturę pięknych, pełnych mądrości wierszy księdza Jana Twardowskiego. Wiersze czytać będą Danuta Dolecka, Iwona Pieniążek i Krzysztof Prałat…

Ks. Jan Twardowski - urodził się 1915 r. w Warszawie. W 1937 ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena". W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie w 1947. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem AK, uczestniczył w powstaniu warszawskim.

W trakcie wojny w roku 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. Po wojnie wydał kilkanaście tomów poezji, m.in. "Znak ufności" (1970), który przyniósł poecie dużą popularność.

W 1980 roku uhonorowano Twardowskiego nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, w 1996 roku Orderem Uśmiechu, w 2000 roku nagrodą IKAR, a rok później TOTUS, która zwana jest również "katolickim Noblem". W 1999 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Zmarł w 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Wolą księdza Twardowskiego było, aby pochować go na Powązkach.
     
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc:
tel: 048 384 53 22
sms: 604 56 64 06
e-mail: bilety@teatr.radom.pl

Jolanta Korłub-Ogonkowska
Materiały Teatru
1 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...