Najsłynniejszy Ślązak w historii

"Hotel Korfanty" - aut. Artur Pałyga - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach - foto Przemysław Jendroska - mat. teatru

To pierwszy spektakl w polskim teatrze, którego bohaterem jest najsłynniejszy Ślązak w historii: Wojciech Korfanty, dyktator III powstania śląskiego.

To on sprawił, że najatrakcyjniejsza gospodarczo część Górnego Śląska przypadła sto lat temu Polakom. W zamian Polska wsadziła go do więzienia, torturowała, skazała na tułaczkę po Europie i, jak twierdzą niektórzy, otruła.

To pierwszy spektakl w polskim teatrze, którego bohaterem jest najsłynniejszy Ślązak w historii: Wojciech Korfanty, dyktator III powstania śląskiego. To on sprawił, że najatrakcyjniejsza gospodarczo część Górnego Śląska przypadła sto lat temu Polakom. W zamian Polska wsadziła go do więzienia, torturowała, skazała na tułaczkę po Europie i, jak twierdzą niektórzy, otruła. Sam Korfanty na moment przed śmiercią miał wypowiedzieć do poety i prozaika Juliusza Żuławskiego słynne zdanie: "No i widzi pan, panie Juliuszu, jak mi Polska zapłaciła...".

Tekst Artura Pałygi jest opowieścią o umierającym Korfantym, którego nawiedzają demony z przeszłości i gorzkie dzisiejsze pytanie: czy Polska jest Śląskowi potrzebna w chwili, kiedy rodacy Korfantego zaczynają na głos wypowiadać oskarżenia wobec kolonialnej polityki władz polskich przez ostatnich sto lat? Ślązacy głośno wołają: uznajcie nas! A Wojciech Korfanty staje się patronem tych wszystkich, dla których własna tożsamość jest kluczowa w opisywaniu i odczuwaniu świata. Kolejny po „Starym portfelu", „Polterabendzie", „Piątej stronie świata", „Cholonku" i „Wujku.81. Czarnej balladzie" śląski spektakl Teatru Telewizji.

Pokaz spektaklu "Hotel Korfanty" odbędzie się 22 listopada 2023 o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.

Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny "Korfanty: po co Śląskowi Polska?", który poprowadzi Szczepan Twardoch.

Aneta Głowacka
Teatr Śląski w Katowicach
15 listopada 2023
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia