Największy cyrk marionetek

29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

"Cyrk bez przemocy" w reż. Wiktora Wiktorczyka z Teatru Klinika Lalek z Wolimierza na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży.

Kolejne przedstawienie plenerowe jako impreza towarzysząca 29. Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu "Walizka" przyciągnęło na wczoraj na Stary Rynek tłumy dzieci. Nic dziwnego, bo gdzie cyrk - tam dzieci. To jednak nie był zwyczajny cyrk. "Cyrk bez przemocy" pokazuje, że można świetnie się bawić nikogo przy tym nie krzywdząc.

Największy cyrk marionetek na świecie wystąpił wczoraj wieczorem na łomżyńskim Starym Rynku. W rolach zwierząt wystąpiły lalki i marionetki zwierząt w naturalnych wielkościach 1:1, w rolach artystów cyrkowych - aktorzy.

Zakochana w treserze Żyrafa śpiewała i tańczyła, potężny Lew ryczał i chciał pożreć tresera, a Słoń grał na trombonie, stawał na trąbie i latał. Żyrafa śpiewała o miłości do natury, Lew uczył odwagi, zaś Słoń pokazywał, że wszystko jest możliwe.

"Cyrk bez przemocy" nawiązuje do pięknej tradycji cyrkowej, wprowadzając jednak nową jakość: obok ciekawych technik sztuki lalkarskiej, zwraca uwagę na poszanowanie dla istot żywych, piękno teatru lalek zamiast cierpienia zwierząt.

"Cyrk bez Przemocy" jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na Świecie! Tylko tutaj nadmarionety (czyli ogromne marionetki - red.) animowane przez aktorów-lalkarzy występują na jednej scenie z artystami cyrku, by stworzyć piękne, kolorowe przedstawienie, hołd dla sztuki teatralnej, lalkarskiej i cyrkowej, zaskakujące ich połączenie...

gak
My Łomża
13 czerwca 2016

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia