Nakład jest ograniczony.

Rzeszów. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej można nabyć banknot z podobizną jego patronki

Kolekcjonerski banknot o nominale zero euro z podobizną polskiej aktorki Wandy Siemaszkowej, niegdysiejszej dyrektorki rzeszowskiego teatru, a obecnie jego patronki, można od soboty nabyć właśnie w rzeszowskim teatrze im. W. Siemaszkowej.

„Miło nam poinformować, że Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie stał się emitentem banknotu zero euro z podobizną Wandy Siemaszkowej. Od soboty 21 sierpnia kolekcjonerski banknot będzie można nabyć w kasach teatru i w specjalnym bankomacie ustawionym we foyer na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE" – przekazała sekretarz literacki rzeszowskiego teatru Monika Midura.

Ponadto przez sobotę i niedzielę pamiątkę będzie można kupić w zestawach premium, w specjalnym namiocie, który stanie na teatralnym dziedzińcu.

Banknot zero euro, którego emitentem jest rzeszowski teatr, przedstawia profil Wandy Siemaszkowej na fotografii wykonanej u szczytu jej kariery aktorskiej oraz dawny budynek rzeszowskiego „Sokoła", obecnie siedziba Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Koszt banknotu to 20 zł. Jego nakład jest ograniczony.

Midura zaznaczyła, że wydanie banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej to kolejna inicjatywa rzeszowskiego teatru mająca na celu upamiętnienie sławnej patronki.

Przypomniała jednocześnie, że dotychczas teatr przypominał osobę i dokonania Wandy Siemaszkowej m.in. poprzez opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa", realizację czytania aktorskiego sztuki Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa", wystawę archiwalnych zdjęć na stałe zamieszczoną w górnej części teatralnego foyer. „Teraz przyszedł czas na pamiątkę, którą będzie można zabrać do domu" – dodała Midura.

Emisję banknotu poprzedziło spotkanie w teatralnym foyer z udziałem gości honorowych - potomków Siemaszkowej.

Banknoty zero euro nie są środkiem płatniczym, ale swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty euro i są wyprodukowane ze 100 proc. bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

Banknot zero euro powstał we Francji w 2015 roku. Cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy banknot zero euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5 tys. sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia.

Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę.

Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale zero euro. Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu.

Wanda Siemaszkowa polska aktorka teatralna, reżyserka, pedagog, dyrektorka: Teatru Miejskiego w Bydgoszczy, Teatru Popularnego im. Bogusławskiego w Poznaniu, Teatru Ziemi Rzeszowskiej. W oczach historyków sztuki aktorskiej Siemaszkowa była heroiną Młodej Polski, jedną z największych artystek tej epoki.

Urodziła się 30 grudnia 1867 roku w Lipowej koło Kobrynia na Białorusi. Z rodzinnego domu wyniosła zamiłowanie do sztuki. Jej ojciec – niespełniony muzyk - był założycielem amatorskiej trupy teatralnej. Dzięki temu magia sceny niemal całkowicie zawładnęła młodą Wandą, która w 1886 roku zaczęła uczęszczać na lekcje podstaw sztuki aktorskiej udzielane w Warszawie przez Józefa Kotarbińskiego.

Jako zawodowa aktorka debiutowała w 1887 roku na scenie krakowskiej w roli Helenki w sztuce A. Mańkowskiego „Dziwak". W krakowskim teatrze kilkakrotnie wystąpiła u boku Heleny Modrzejewskiej, zwracając na siebie uwagę recenzentów i widzów.

W 1893 roku wraz z mężem rozpoczęła pracę na scenie lwowskiej. W marcu 1901 roku w Krakowie wzięła udział w największym wydarzeniu artystycznym początku XX wieku - prapremierze „Wesela" Wyspiańskiego, występując w roli Panny Młodej.

Później występowała gościnnie m.in. w Łodzi, Lwowie i Warszawie. Miała także angaże w Teatrze Śląskim w Katowicach, w Polskim Państwowym Teatrze Dramatycznym we Lwowie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dyrektorem Teatru Ziemi Rzeszowskiej została mianowana 16 września 1945 roku mając już 78 lat. Chętnie współpracowała z młodymi, kształtowała początkujących artystów, co zaowocowało wkrótce stworzeniem w Rzeszowie profesjonalnego teatru na wysokim poziomie. Z Siemaszkową zetknęli się m.in., wówczas młodzi adepci sztuki teatralnej, Kazimierz Dejmek i Adam Hanuszkiewicz.

Zmarła 6 sierpnia 1947 roku w dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie przebywała w gościnie u przyjaciółki, Zofii Mickiewicz (córki Konopnickiej). Pogrzeb odbył się dwa dni później na cmentarzu w Jedliczu. 3 lutego 1948 r. zwłoki aktorki przewieziono do Warszawy i złożono na Powązkach w rodzinnym grobie obok Antoniego Siemaszki. Prawie dziesięć lat później z inicjatywy zespołu Teatru Ziemi Rzeszowskiej nadano tej scenie imię Wandy Siemaszkowej.

Agnieszka Pipała
Kurier PAP
21 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...