Namiętność i flamenco

"Testament cnotliwego rozpustnika" - Teatr Kamienica, Warszawa

Piękne panie, przystojni panowie, wytworne kostiumy, gorąca namiętność i rytmy flamenco. Tak w kilku słowach można zapowiedzieć "Testament cnotliwego rozpustnika", sztukę zdradzającą tajemnicę Don Juana, którą od niedzieli pokazywać będzie teatr Kamienica.

Legendarny łamacz kobiecych serc u kresu życia postanawia się wyspowiadać. Szczera rozmowa z zakonnikiem staje się pretekstem do rozważań na temat miłości oraz prawdziwej wartości człowieka. Don Juan rozlicza się z przeszłością, kościołem, wreszcie z samym sobą. 

- Ten tekst jest dla mnie bardzo osobisty. Prezentuje określony stosunek do kobiet, Boga, życia w ogóle - mówi Emilian Kamiński, który nie tylko wciela się postać głównego bohatera, ale także sztukę reżyseruje. W ten sposób chce uczcić 35-lecie swojej scenicznej pracy. Debiutował w 1975 roku rolą d\'Artagnana w "Trzech muszkieterach". Na jubileusz także wybrał spektakl spod znaku płaszcza i szpady.

"Testament cnotliwego rozpustnika" to przede wszystkim pikantna komedia romantyczna utrzymana w XVIII-wiecznym entourage\'u. Rzadko w teatrze możemy oglądać sztuki, w których nie brak pięknych kostiumów z epoki, emocjonujących walk na szpady i tanecznych popisów. Tak właśnie będzie tym razem. - Publiczność lubi takie spektakle i my je jej dajemy - mówi Kamiński. Nie będzie to jednak obrazek z epoki, a raczej zabawa konwencją. - Uczucia niezależnie od czasów pozostają te same, tylko smakują inaczej. Ten spektakl jest właśnie o ich smaku - mówi Kamiński.

"TESTAMENT CNOTLIWEGO ROZPUSTNIKA"
REŻ. EMILIAN KAMIŃSKI
14.02, teatr Kamienica
al. Solidarności 93
godz. 19, bilety: 55-65 zł

Paulina Sygnatowicz
Polska Metropolia Warszawska
13 lutego 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...