Naród, kryzys i Euro na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

32. Warszawskie Spotkania Teatralne

Choć do festiwalu jeszcze miesiąc, ci, którzy chcieliby zobaczyć najgłośniejsze polskie sztuki, muszą stanąć do walki po bilety już 2 marca - dokładnie o godz. 13. Ulgowe można kupić tylko w Instytucie Teatralnym, a normalne (nareszcie) w kasach Empiku, przez stronę warszawskie.org, czy e-bilet. Warto!

Absolutnym hitem jest oczywiście "Tęczowa Trybuna 2012" (1) duetu Strzępka - Demirski. Ponad trzygodzinna sztuka opowiada o przygotowania do mistrzostw z perspektywy grupki kibiców - gejów, którzy chcieliby mieć własną trybunę. Będzie też głośny "Mickiewicz. Dziady. Performance" (2) w reżyserii Pawła Wodzińskiego pytającego o racje wściekłego tłumu wykluczonego z dyskusji. Według Macieja Nowaka, szefa WST, to historia o "postsmoleńskiej, postkolonialnej współczesnej Polsce".

O tym, jakjesteśmy uwiązani w historii, mówi z kolei punkowy spektakl "III Furie" (3) Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Trochę z innej beczki, ale równie ciekawie zapowiada się "Joanna Szalona; Królowa" (4) z Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc. To fantazja historyczna o obsesji cielesności we współczesnej kulturze. A kim jest dziś prawdziwy bohater, dowiecie się, wybierając na WST sztukę Wojtka Klemma "Judyta" (5).

Edyta Błaszczak
Metro
27 lutego 2012

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia