Narodowe Czytanie

„Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza w Teatrze Małym w Łodzi

Aktorzy Teatru Małego w Manufakturze, jak każdego roku, włączają się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie", zapraszając do swojej sali w sobotę (3.09) o g. 12.15. W tym roku ze sceny czytana będzie powieść „Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Teatr Mały w Manufakturze już kolejny raz włącza się do akcji Narodowe Czytanie. – Tradycyjnie, od pierwszego czytania „Pana Tadeusza", bierzemy udział w szlachetnej inicjatywie propagowania naszej narodowej literatury – przypomina Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego. Aktorzy w sobotę (3.09) czytać będą fragmenty powieści w adaptacji Marka A. Gwoździńskiego. Całość rozpocznie się w sobotę kwadrans po godzinie dwunastej i potrwa około dwóch godzin. Każdy przyniesiony egzemplarz powieści zostanie opatrzony pamiątkowym stemplem. W Akcji Narodowe Czytanie udział wezmą aktorzy: Loretta Cichowicz, Magdalena Drewnowska, Małgorzata Flegel, Anna Maria Grzeszczak, Ewelina Kudeń–Nowosielska, Marek A. Gwoździński, Marek Kołaczkowski, Marek Lipski, Witold Łuczyński, Bartłomiej Nowosielski, Mariusz Pilawski.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W tym roku lektura została wybrana metodą internetowego głosowania spośród pięciu propozycji: zwyciężyła powieść „Quo Vadis". Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami" Władysława St. Reymonta, „Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie". – „Quo Vadis" to piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Każdego roku w Kancelarii Prezydenta RP przyjmowane są zgłoszenia od szkół, bibliotek, teatrów i innych instytucji, które w całej Polsce chcą włączyć się do Narodowego Czytania. W ubiegłym roku powieść „Lalka" Bolesława Prusa czytano w 1600 polskich miejscowościach.
Kontakt prasowy: Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego w Manufakturze, tel. 600-073-471

Tradycyjnie od pierwszego czytania „Pana Tadeusza" bierzemy udział w tej szlachetnej inicjatywie propagowania naszej narodowej litearatury.
W tym roku z inicjatywy Prezydenta RP utwór laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis", w sobotę będziemy czytać w gronie akotorów:
Małgorzata Flegel
Loretta Cichowicz
Ewelina Kudeń Nowosielska
Magdalena Drewnowska
Anna Maria Grzeszczak
Marek Kołaczkowski
Marek Lipski
Witold Łuczyński
Marek A. Gwoździński
Mariusz Pilawski
Bartłomiej Nowosielski

Autorem adaptacji jest Marek A. Gwoździński, a całość będzie trwała około 120 minut. Zapraszamy w sobotę na godzine 12:15, 03 września 2016 roku.

Mariusz Pilawski
Materiał Teatru
31 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia