Nastolatka w czerwonej bluzie

"Czerwony Kapturek. Ostateczne Starcie" - reż. K. Adamski- Teatr na Woli w Warszawie

Widowisko słowno-muzyczne przywołujące klimat takich tytułów jak "Shrek", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" czy "Alicja w Krainie Czarów".A więc bajka, na którą chętnie pójdą zarówno dzieci jak i dorośli.

Czerwony Kapturek nie jest już strachliwą dziewczynką. A jednak od chwili, kiedy dostaje od Babci prezent w postaci bluzy z czerwonym kapturem, wokół niej robi się naprawdę niebezpiecznie. Czerwony Kapturek, nastolatka, która potrafi spojrzeć na świat, również na świat baśni, z racjonalnej perspektywy, walczy z niebezpieczeństwami talentem i sprytem. Walczy współczesnymi środkami, należącymi często do sfery pop-kultury. Pojedynek z Bliźniakami-Bobakami, to pojedynek slamerów. Kto dłużej będzie poetycki, kto dłużej i ciekawiej rymuje, kto celniej dopiecze przeciwnikowi, ten wygrywa. Czerwony Kapturek okazuje się slamerką doskonałą. 

Czerwony Kapturek, choć nie wierzy w bajki, to jednak w końcu znajdzie się w samym środku bajkowej akcji. A zjedzenie Babci i samego Kapturka w efekcie okaże się pokoleniowym prezentem.
Tu odkrywamy głębszy sens sztuki, która w istocie mówi o tolerancji. Demokratycznej nawet dla głupkowatego Jelenia, który śpiewa beznadziejne piosenki i chce wszystkim rozdać swoje autografy. 
Jeleń okaże się jednak kimś zupełnie innym... 

Maciej Kowalewski odwołując się do współczesnych tekstów kultury, do filmów (np. "Matrix"), bawi się konwencją, pastiszuje, pisząc w ten sposób zupełnie nową wersję Czerwonego Kapturka. Park-las, którym wędruje Kapturek jest miejscem współczesnej polityki. To rodzaj lasu cywilizacyjnego, widziany oczami dziecka. Szczęśliwe przejście przez las i zaskakujący finał doprowadzają do scalenia rodziny, to podkreśla jeszcze pozytywne przesłanie spektaklu. Cała intryga zagrana przed Czerwonym Kapturkiem ma formę inteligentnego prezentu dla inteligentnej dziewczynki. W finałowej piosence słyszymy, że zło lepiej zawrócić na drogę dobra, bo przecież kara to też jest przemoc. I że: można próbować codziennie stwarzać świat coraz lepszym i lepszym i mieć nadzieję, że dobro nie istnieje tylko w bajkach. 

Poza znanymi postaciami z bajki o Czerwonym Kapturku pojawiają się też Brudny Talerz, Brudna Łyżka, Brudne Kubki, Skarpetkonos, Spodniokluska, Bobaki-Bliźniaki, a także Lewobuty, Śpiochokoty, Nietestrony, Żarłogłody, Żabogrzmoty, Szczekożałki, Lodoryje, Puszkoryby, Wieloślady, Domosępy, Hulajpląsy, Dębokraki, Światłowody, Obciachowce, Zezokarki, Lizowierzby. Fantastyczna scenografia Evy Farkasovej i Jana Zawierskiego jest gwarancją na wykreowanie magicznej rzeczywistości, który przeniesie w świat wyobraźni. 

Doskonała zabawa dla dużych dzieci. 
(ah)

(-)
Materiały Teatru
9 listopada 2007

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia