Nastolatki przygotowały spektakl dla Bagateli

„Bagatela płonie, czyli historia Teatru według Młodych" - reż. Dariusz Starczewski - Teatr Bagatela w Krakowie

33 nastolatki przygotowały spektakl „Bagatela płonie, czyli historia Teatru według Młodych", który miał premierę w sobotę na Scenie na Sarego Teatru Bagatela w Krakowie. Przedstawienie jest efektem dwutygodniowych warsztatów teatralnych.


Podczas warsztatów „Lato w Teatrze Bagatela" nastolatki w wieku 12-18 lat kompleksowo przygotowują spektakl – grają na scenie, pracują nad dramaturgią, scenografią, kostiumami, muzyką itp. Nad ich działaniami nadzór sprawują artyści na co dzień związani z teatrem. W tym roku warsztaty odbyły się po raz ósmy.

Reżyser spektaklu „Bagatela płonie, czyli historia Teatru według Młodych" Dariusz Starczewski powiedział, że przedstawienie będzie ukazywać ciekawe i burzliwe historie Bagateli - teatru, który przygotowuje się do jubileuszu 100-lecia.

O zaangażowanych w realizację przedstawienia młodych ludziach, Starczewski powiedział: „są żywiołowi, mają dużo fantazji. Cenię sobie pracę z nimi, ale nie chodzi o mnie, a właśnie o nich, o to, aby mogli na żywo zetknąć się z teatrem". Podkreślił, że spektakl powstał podczas warsztatów, zaledwie w 13 dni, bez żadnych wcześniejszych przygotowań.

Dla młodzieży, wybranej w konkursie ogłoszonym przez Bagatelę, udział w warsztatach był radosną przygodą. „Panowała miła atmosfera, było fajnie. Jestem tu z przyjaciółkami" – powiedziała PAP jedna z młodych aktorek, 12-letnia Weronika Drewniak, która na scenie wystąpi jako księgowa.

Weronika oceniła, że praca aktora nie jest łatwa, wymaga wielu poświęceń, gra na scenie może zmęczyć, nigdy nie można być pewnym czy na scenie perfekcyjnie wygłosi się wyuczony wcześniej tekst. Przyznała, że nie zdecydowała jeszcze czy pójdzie w przyszłości do szkoły teatralnej.

Spektakl będzie można obejrzeć 7 i 8 września.

Beata Kołodziej
Kurier PAP
12 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia