Nasz festiwal staje się też inspiracją dla nowych twórców

Rozmowa z Jarosławem Ferencem

W 2024 roku festiwal „3 x Różewicz" odbył się w dniach 9-12 października. Dodatkowo na czwartek 7 listopada o 18.00 zaplanowano w MOK-u w Radomsku podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz spotkanie z laureatką Urszulą Morgą, a o 19.00 – koncert Joanny Aleksandrowicz „Od nocy do nocy". Dr Krzysztof Korwin-Piotrowski przeprowadził rozmowę z prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem na temat tradycji i przyszłości jedynego w Polsce festiwalu poświęconego twórczości braci Różewiczów.

Z prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem o festiwalu „3 x Różewicz" - rozmawia Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Krzysztof Korwin-Piotrowski: Panie Prezydencie, festiwal braci Różewiczów w Radomsku ma swoją wieloletnią tradycję. W 2022 roku została zmieniona nazwa z „Różewicz Open Festiwal" (2009-2021) na „3 x Różewicz", a właściwie powrócono do starej nazwy z 2008 roku. Poeta i dramaturg Tadeusz oraz reżyser filmowy Stanisław odnieśli wielki sukces. Ich starszy brat Janusz pisał wspaniałe wiersze, ale został w czasie II wojny światowej zamordowany przez Niemców. Byli to wybitni ludzie z Radomska, tu się wychowali, spędzili dzieciństwo i młodość. W jaką stronę według pana może pójść ten festiwal w następnych latach, żeby przyciągać do Radomska ludzi zainteresowanych twórczością Różewiczów?

Jarosław Ferenc - Zależy nam na tym, aby jak najszerzej ta kultura, którą tworzyli bracia Różewiczowie, docierała do mieszkańców. Od kilku lat rzeczywiście prowadzimy projekt pod nowym hasłem „3 x Różewicz". Wiemy, że twórczość braci Różewiczów jest trudna, ale wybitna i zależy nam na tym, aby festiwal był miejscem spotkań mieszkańców miasta Radomska i okolic oraz ludzi zainteresowanych ich twórczością z całej Polski. Chcemy wyjść szerzej z tym festiwalem.

To są postacie wyjątkowe dla polskiej kultury, więc warto byłoby ściągać gwiazdy, które by przyciągnęły większą publiczność tutaj.

- Na pewno zależy nam na tym, żeby tak było. Kilka razy udało nam się pozyskać większe środki, więc mogliśmy ściągnąć tutaj najlepsze teatry w Polsce, które grały sztuki Różewicza. Myślę, że na pewno wsparcie finansowe tego festiwalu by się przydało. My jako miasto asygnujemy środki, ale ponieważ jest to kultura ogólnopolska, chcielibyśmy pozyskiwać dotacje z urzędów centralnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło Państwu dotacji w tym roku na festiwal, a jest to wydarzenie o randze ogólnopolskiej ze wspaniałą tradycją. Do tego: 100. rocznica urodzin Stanisława Różewicza, 80. rocznica śmierci Janusza Różewicza i 10. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. Miejmy nadzieję, że w następnych latach będą Państwo otrzymywać środki, które wspomogą Was w tych przedsięwzięciach.

- Tak, kultura wysoka powinna być wspierana. Rzeczywiście w tym roku nie udało nam się uzyskać dotacji. Mam nadzieję, że to było jednorazowe, ponieważ Tadeusz i Stanisław Różewiczowie to ważne postacie w kulturze polskiej i warto ich dorobek przedstawiać szerzej publiczności. Nasz festiwal staje się też inspiracją dla nowych twórców, którzy mogą czerpać z twórczości Różewiczów i tworzyć nowy format artystyczny.

Zauważyłem, że Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Krzysztof Zygma stawia też na młodzież. Ci ludzie będą niedługo stanowić o wartości kultury w naszym kraju. Widziałem licealistów, którzy uczestniczą w wydarzeniach festiwalu, zaciekawione i uśmiechnięte buzie młodych osób, które chłoną kulturę. To jest wspaniałe.

- W tym roku rzeczywiście chcieliśmy wyjść szczególnie do młodego pokolenia. Wcześniej organizowaliśmy festiwal w godzinach popołudniowych, a teraz zmieniliśmy formułę, aby też do południa odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. Młodzież, szczególnie z Radomska, powinna znać twórczość Różewiczów. Myślę, że większość z tych osób w jakiś sposób czuje się dumna, że tak wielkie postacie urodziły się w Radomsku.

Dziękuję za rozmowę.
__
Jarosław Ferenc - 
Geograf i samorządowiec, od 2016 prezydent Radomska. Urodził się 26 października 1968 w Krasnosielcu. W 1992 ukończył studia na kierunku geografia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 2002 na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi na podstawie pracy pt. Uwarunkowania i funkcjonowanie systemu transportu miejskiego w przestrzeni Łodzi. W 2016 wystartował w przedterminowych wyborach na prezydenta Radomska, o funkcję ubiegał się z ramienia komitetu Razem dla Radomska. W 2018 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych, wygrywając w drugiej turze. W 2023 nawiązał współpracę ze środowiskiem Bezpartyjnych Samorządowców. W 2024 został wybrany na kolejną kadencję.

__
Festiwal "3 x Różewicz" odbył się w dniach 9-12 października 2024 roku. Pokaz filmu Stanisława Rożewicza „Piekło i niebo" został połączony ze spotkaniem z Pawłem Kaliszczakiem. Tomasz Drozdek przygotował widowisko słowno-muzyczne "Kto jest poetą?". Dr Krzysztof Korwin-Piotrowski opowiadał o Różewiczu i jego rodzinie, komentując prezentowane fragmenty jego filmu telewizyjnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza". Mirosław Kercz zaprezentował wystawę fotograficzną „5 x Kartoteka", dokumentującą 5 przedstawień w różnych teatrach. Rawicki Teatr Komedii przedstawił spektakl „Na czworakach" Tadeusza Różewicza w reżyserii Sandry Bujak-Gwardy. Studenci II roku kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie pokazali etiudy i swoje spojrzenie na „Kartotekę" Różewicza.

Dodatkowo na czwartek 7 listopada o 18.00 zaplanowano podsumowanie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz spotkanie z laureatką Urszulą Morgą. Również 7 listopada o 19.00 MOK w Radomsku zorganizował koncert Joanny Aleksandrowicz „Od nocy do nocy". W repertuarze znajdują się utwory z najsłynniejszych polskich filmów i musicali, takich jak między innymi: „Noce i dnie", „Vabank", musical „Metro" i cykl tang Astora Piazzolli.

Krzysztof Korwin-Piotrowski
Dziennik Teatralny Katowice
7 listopada 2024
Portrety
Jarosław Ferenc

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...