neTTheatre – premiera

"Trojanki. Europeana" - reż. Maria Kwiecień - neTTheatre w Lublinie

Końcówka wojny trojańskiej. Uwięzione w obozie jenieckim trojańskie patrycjuszki trwają w poczuciu uprzywilejowania i nietykalności.

Dopiero uczą się swoich nowych ról – wdów, branek, matek, które utraciły dzieci. Nauka nie przychodzi im łatwo – przywykły posiadać, a nie tracić, rządzić, a nie ulegać, karać, a nie ponosić karę. Opłakiwanie zmarłych raz po raz przeradza się w rodzinną kłótnię, w manifestacje utraconej władzy, w rozpaczliwe próby zachowania status quo lub ugrania czegoś dla siebie. Wojna zawsze jest gdzie indziej, zawsze zdarza się komuś innemu – to przekonanie nie opuszcza tych, które wciąż nie umieją uznać się za ofiary. Wojna bogatych różni się od wojny biedaków. Wojna sytych jest czymś innym niż wojna głodujących. Czy mniej prawdziwym?

Kobiecą wspólnotę na przemian scala poczucie utraty i rozsadza tłumiony lęk i agresja. Dwuznaczna relacja, oscylująca między przemocą i fascynacją rodzi się pomiędzy Trojankami a doglądającą ich grecką strażniczką. Chór opowiada o kolejnych historycznych, ideologicznych i obyczajowych zawirowaniach XX wieku. Wojna odsłania się jako stan umysłu, niezmienna funkcja natury ludzkiej. Dzieje się zawsze, tu i teraz, w sposób jawny bądź skryty.

Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód" oraz neTTheatre – Trojanki
21-23.02.2014 godz. 19:00

godz. 19.00
Sala Czarna

Bilety: 15/20 zł
Kasa Biletowa czynna: pon.-pt. godz. 10.00-19.00 oraz na 1 godz. przed spektaklem
tel.: 81 466 61 40
Kup bilt on-line

(-)
Materiał Teatru
18 lutego 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...