"Nic dwa razy się nie zdarza"

wspomnienie W. Szymborskiej - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej 19 lutego zapraszają na spotkanie "Nic dwa razy się nie zdarza", poświęcone zmarłej niedawno poetce, Wisławie Szymborskiej.

W programie znajdzie się prezentacja wierszy w interpretacji autorki, piosenki z tekstami noblistki oraz film "Chwilami życie bywa znośne..." w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Wisława Szymborska, poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996 ), nie chciała udzielać wiadów, unikała występów publicznych. Skromna, dowcipna, tajemnicza. Mawiano o niej – „kameralna”, dziewiętnastowieczna”. Nie lubiła się zwierzać. Jeśli Wisława Szymborska godziła się wystąpić publicznie – gromadziła tłumy, których mogła jej pozazdrościć niejedna gwiazda pop. Tak w Krakowie, Sztokholmie, jak i w Bolonii, czy na Sycylii. Wielbili ją Woody Allen, Umberto Eco, ogromnie cenił poetkę Vaclav Havel. Zwykła mówić, że gdyby przypadkiem znalazła się w piekle (co byłoby raczej niemożliwe, bo Bóg musi doceniać piękno jej poezji), to będzie tam całymi dniami, za karę, podpisywać książki  i udzielać wywiadów. Trudno było skłonić ją do rozmowy. W końcu, po wielu próbach, dziennikarka Faktów TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska namówiła poetkę na niezwykłą podróż i film dokumentalny.

W filmie opowiadają o niej sami wielcy – reżyser Woody Allen, filozof i pisarz Umberto Eco, były prezydent Czech Vaclav Havel, legendarna badaczka szympansów Jane Goodall. A także najbliżsi przyjaciele, krytycy literatury, pisarze, wśród których znalazł się Jerzy Pilch. Film otrzymał wyróżnienie w 2010 roku na Polish Film Festival w Nowym Jorku

Działalność Klubu Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2012 r. o  godz. 16:00 na Sali Kameralnej OiFP. Wstęp wolny

(-)
Materiały Opery
18 lutego 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia