Nic nie jest tak jak do tej pory

"Kim jest pan Schmitt?" - reż. Jarosław Tumidajski - Teatr Współczesny w Warszawie - 2023-02-11

Chyba każdy choć raz w życiu znalazł się w sytuacji tak dziwnej, tak niecodziennej, że pomyślał – czy to ja zwariowałem, czy może jednak świat. I o co tu w ogóle chodzi?

Pewnego wieczoru podczas kolacji główny bohater sztuki „Kim jest pan Schmitt?" orientuje się, że nic nie jest tak jak do tej pory. Pozornie nadal z żoną przebywają we własnym mieszkaniu, ale jednak nic się nie zgadza – na ścianie zamiast portretu matki wisi obraz przedstawiający psa myśliwskiego, w biblioteczce znajdują się inne książki, a w szafach rzeczy obcych ludzi. Do tego wszystkiego dzwoni jeszcze telefon, choć nasi bohaterowie nie posiadają telefonu, a po drugiej stronie słuchawki ktoś pyta o pana Schmitta...

Sébastien Thiéry w swojej lekko surrealistycznej tragikomedii bada ludzką skłonność do oportunizmu, sprawdza, jak łatwo poddajemy się presji innych, a ile jesteśmy w stanie znieść w obronie własnych przekonań i racji. Pyta o to, czy naturalną skłonnością człowieka jest płynąć z prądem, nawet wbrew logice, czy jednak pod prąd.

A jeśli popłyniemy z nurtem zbyt daleko, to czy nadal jesteśmy sobą, czy może już kimś innym? I czy wciąż możemypowiedzieć z pełnym przekonaniem „wiem, kim jestem"?

Teresa Gąssowska
Teatr Współczesny w Warszawie
22 lutego 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia