Nie bójcie się być sobą

"Królowa Śniegu" - reż. Ivan Raykov - Białostocki Teatr Lalek

Kukiełkowa wersja znanej bajki jest świąteczną propozycją Białostockiego Teatru Lalek dla najmłodszej widowni. Spektakl powstał w ramach współpracy z bułgarskim teatrem lalek w Sofii

Przedstawienie, którego premiera odbyła się w sobotę wieczorem, jest adaptacją jednej z najbardziej znanych bajek Hansa Christiana Andersena.

Reżyser spektaklu, Bułgar Ivan Raykov powiedział, że w swoim przedstawieniu położył nacisk na uczucia, takie jak miłość i przyjaźń, których brakowało mu w innych adaptacjach tej bajki. Dodał,że chce pokazać te uczucia dzieciom, które obecnie "otoczone" przez internet, telewizyjne bajki czy inne dziecięce rozrywki, zupełnie o nich zapomniały.

- To magiczna historia o uczuciach. Chcę powiedzieć tym spektaklem do dzieci: nie bójcie się być sobą. Jeśli chcecie zapłakać, płaczcie, chcecie śmiać się, śmiejcie się - powiedział Raykov.

Spektakl przygotowano we współpracy z bułgarskimi artystami. Wykorzystano w nim kolorowe i proste lalki wykonane przez Svilę Velichkovą. Dodatkowo magii przedstawieniu dodaje scenografia jej autorstwa - dekoracje, jak np. zimowy plener, "wyświetlane" są na białych płachtach. Ta gra świateł, według Raykova, wywołuje potrzebną przestawieniu iluzję.

Spektakl skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Ale, jak podkreślił reżyser, dzięki temu, że mówi o uczuciach i moralności, przedstawienie jest uniwersalne i każdy może je zobaczyć.

Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Marek Waszkiel powiedział, że do tej pory w repertuarze teatru nie było "Królowej Śniegu". Według niego teatr, oprócz nowatorskich projektów, powinien realizować także spektakle, które widownia "zna i lubi". Podkreślił, że "Królowa Śniegu" jest opowieścią, do której się chętnie wraca, a która jednocześnie wychowuje.

(-)
PAP
6 grudnia 2010

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia