Nie bójmy się innych

"Szpak" - reż. Łukasz Gajdzis - Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieznie

Tym razem Teatr Fredry zwraca się do widzów najmłodszych. Dobiegają końca próby do spektaklu "Szpak" w reż. Łukasza Gajdzisa. Premiera 25 kwietnia.

"Szpak Fryderyk" to piękna opowieść o inności, odmienności, jakże często wzbudzającej agresję lub wzgardę, ale też o potrzebie akceptacji i uczucia.

Entuzjastyczna wielbicielka szczurów i zakochany w ptakach dziwak żyją razem, w tym samym domu, demonstrując wobec siebie wzajemną niechęć, a nawet wrogość, wynikającą po prostu z niezrozumienia. Dopiero wspólna rozmowa, odnalezienie w sobie nieznanych dotychczas pokładów fantazji i wyobraźni sprawiają, że bohaterowie odkrywają jak wiele ich łączy. Nie bójmy się innych, nie oceniajmy nikogo po pozorach - to przesłanie, jakie niesie ze sobą historia dzielnego, małego szpaka.

Do tej myśli nawiązuje też projekt towarzyszący premierze, zatytułowany "Pomiędzy innymi". Tak wielu "innych" jest wśród nas - to nasi sąsiedzi, bliżsi bądź dalsi znajomi, koledzy, ludzie spotykani przypadkowo w sklepie, w przedszkolu, w szkole, na ulicy. Inni, czyli może lubiący inne niż my zwierzęta, kolory, potrawy, ubrania, słuchający innej muzyki, czytający inne książki, mówiący innym językiem. Spróbujmy ich poznać, zrozumieć... i polubić! Naprawdę nie jest to takie trudne.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich premier Teatru Fredry, projekt kierujemy do widzów starszych i młodszych - tym razem spotkania i warsztaty pozwolą dorosłym i dzieciom wejść w magiczny, totalnie zakręcony świat Rudolfa Herfurtnera i jego nie tylko skrzydlatych, ale i dwu- oraz czworonożnych bohaterów.

Łukasz Gajdzis
Materiał Teatru
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia