Nie da się porównać

"Dzień świra opera|musical" - reż. Marek Kołaczkowski - Teatr Kamienica, Warszawa

15 lat od premiery kinowej filmu Marka Koterskiego tragikomiczna historia Adasia Miauczyńskiego powraca w wersji scenicznej jako "Dzień świra opera|musical".

Marcin Kołaczkowski, reżyser: "Dzień świra opera|musical" to całkowicie nowa wersja opery "Dzień świra", której prapremiera odbyła się w 2012 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zmienione aranżacje muzyczne Hadriana Filipa Tabęckiego, oryginalna choreografia Jarosława Stańka, a przede wszystkim wyjątkowa obsada aktorska.

Myślę, że jest to absolutnie znakomite libretto na współczesny, rdzennie polski musical. Niepokojąco aktualny w swojej wymowie... może nawet bardziej niż 15 lat temu, kiedy miała miejsce premiera filmu Marka Koterskiego. W naszej inscenizacji nie ścigamy się z pierwowzorem.

Przy takim nastawieniu bylibyśmy z góry skazani na porażkę. Film jest genialny, perfekcyjny, niepowtarzalny i niepodrabialny. Na nasze szczęście film a musical w teatrze to całkowicie odmienne formy artystyczne, których nie da się zbytnio porównywać. Mam nadzieję, że "Dzień świra opera|musical" okaże się po prostu atrakcyjnym dla widza spektaklem, zachowującym 100% Koterskiego w Koterskim.

Premiera spektaklu 7 lipca w Teatrze Kamienica.

(-)
Materiał Teatru
7 lipca 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...