Nie ma zmiłuj

"Boże mój!" - reż. Andrzej Seweryn - Teatr Polonia w Warszawie

Nie "Boże Mój!" tylko "nie ma zmiłuj", Bóg-ojciec ma ostry wpi|rdol. Spotęgowany tym jeszcze, że z ust kobiecych, spada na niego wina za wszystkie grzechy świata. Czy słusznie..?

Nieczęsto do niedawna polski zjadacz chleba za drobną tzedakah, na rzecz fundacji p. Jandy w tym przypadku, miał okazję zerknąć, czy wręcz wskoczyć w zabłoconych butach za kotarę Żydowskości - istniejącą jedynie, lecz nie tylko, w umysłach mieszkańców Polin. "Jak grzyby po deszczu" od dobrych paru lat (różne) społeczności żydowskie, szczególnie w Warszawie, przedwojennym sercu Narodu, wyciągają dłoń, a niekiedy grają w otwarte karty ze swoimi młodszymi braćmi.

Centrum Kultury Żydowskiej na tyłach ul. Chmielnej i Nowego Światu to miejsce, gdzie każdy może doświadczyć i sprawdzić "z czym to się je"; czy to na otwartych poszabatowych śniadaniach, zajęciach z hebrajskiego, prelekcjach o historii i kulturze czy ćwiczeniach w chórze - takiej promocji od dawna tu nie było! Ze ściany podebrać książkę, zamówić kawę i cieszyć się obecnością Żyda może już bywalec Pawilonów, Nieba, Makulatury czy baru Piotruś. Rzut beretem.

Synagogi różnych denominacji (a jest ich kilka) również trzymają drzwi uchylone i zapraszają: na święta, festiwale, modły czy pogaduszki.

Podobnie w Polonii, gość władający językiem polskim, sam z początku nawet uwierzywszy, że to B-g przychodzi do terapeuty, z końcem seansu, zdaje sobie jednak, mam nadzieję, sprawę, że to on i jego umysł zostały poddane analizie. Skonfrontowany przewrotnie z jakże mu bliskim konstruktem Boga-ojca, konstruktem jakże obcym duszy żydowskiej - cały trik spektaklu, poprowadzonego niczym słuchowisko z oszczędną, pastelową scenografią, tkwi w duchu tego właśnie człowieka - siebie - widza - nowego boga..

Polecam. Z zamkniętymi oczami.

Marcin Pajdosz
Dziennik Teatralny Warszawa
5 listopada 2019
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...