Nie o taki rodzaj milczenia nam chodzi!

Czy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zniknie z kulturalnej mapy Polski?

W związku z brakiem dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu stanęła pod znakiem zapytania. W załączeniu przesyłam list dyrektora artystycznego Festiwalu, Barłomieja Ostapczuka do Ministra Piotra Glińskiego.
Mamy nadzieję, że ten jedyny w naszym kraju festiwal sztuki mimu nie zniknie z kulturalnej mapy Polski!

Sz. P. Piotr Gliński
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
List otwarty

Szanowny Panie Ministrze,
pozwalamy sobie napisać do Pana w związku z sytuacją, w jakiej znalazł się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu.

Przez ostatnie 17 lat tworzyliśmy wydarzenie teatralne uznawane za jedno z najważniejszych na świecie w swojej kategorii. Festiwal jest kontynuacją tradycji pantomimy, sztuki posiadającej w naszym kraju silne korzenie. Jest to zarazem jedyny festiwal sztuki mimu w Polsce. Wypełnia on lukę, jaką powoduje nieobecność tej dziedziny sztuki na kulturalnej mapie Polski, popularyzując ten rodzaj teatru.
W związku z brakiem wsparcia ze strony MKiDN stajemy w obliczu braku możliwości kontynuowania naszych działań.

Na naszym Festiwalu mistrz tej sztuki Marcel Marceau prowadził swoje legendarne warsztaty, a rozmowy z nim przyczyniły się bezpośrednio do powstania Warszawskiego Centrum Pantomimy. Na Festiwalu co roku można śledzić rozwój znanych już publiczności grup teatralnych, między innymi Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Prezentujemy także zespoły wcześniej w Polsce nie oglądane.

Dzięki wyjątkowemu programowi Festiwal już dawno przekroczył granice naszego kraju, a w trakcie każdej edycji część widowni stanowi publiczność międzynarodowa, która przyjeżdża do Polski specjalnie na Festiwal. Co roku, oprócz spektakli, proponujemy otwarte warsztaty, wykłady oraz spotkania z artystami. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu jest więc prawdziwym świętem teatru, zarówno w Polsce jaki i w Europie, będąc jednocześnie wspaniałą promocją naszego kraju.

Świadomie pozostajemy w naszych artystycznych propozycjach z dala od przemocy i prowokacji, wierząc, że sztuka powinna budować i skłaniać do refleksji.

Brak wsparcia ze strony MKiDN uniemożliwi realizację kolejnej, XVIII edycji Festiwalu i przyczyni się do zanikania tej wyjątkowej i pięknej sztuki.

Stąd zwracamy się do Pana Ministra o pozytywne rozpatrzenie odwołania dotyczącego wniosku o dofinansowanie organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Z poważaniem,

Bartłomiej Ostapczuk
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu

(-)
Materiał organizatora
12 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia