Nie pozostawi bez refleksji

„Piękna i bestia" - na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont w Teatrze Arka we Wrocławiu

Ten bajkowy spektakl powstał na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, dzięki temu skupiony jest wokół najcenniejszej z wartości czyli czystej pięknej miłości oraz bardzo istotnego problemu czyli ocenianiu człowieka po jego wyglądzie.

Co zmienia człowieka w bestię? Mroczny wygląd czy mroczna dusza? To pytanie przyświeca w całej naszej opowieści, która skierowana do widzów młodszych na pewno nie pozostawi bez refleksji widza dorosłego.

Kwestia oceny znana jest nam od najdawniejszych czasów i pozostaje z nami każdego dnia, właśnie dlatego scenografia spektaklu oparta jest na białej, niezidentyfikowanej przestrzeni mającej na celu zaznaczenie, że takie sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie.

Piękne kostiumy, bajkowa muzyka, taniec, światła wprowadzą widzów w świat baśni przepełniony kolorami, magią i wielką miłością, która pomimo nieprzychylności losu wygrywa. To zwycięstwo daje siłę i wiarę w możliwość odkupienia swoich win, w możliwość zmiany, w możliwość istnienia uczucia, którego siła jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość.

W spektaklu ukazane są także postawy wrogie tej wierze....co otwiera drogę do późniejszej rozmowy ze swoimi pociechami po spektaklu o wartościach, o istotności dbania o nie i pielęgnowania w swoim życiu.

Anna Kowal
Materiał Teatru
13 września 2021

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...